banner9

'Singapur Gibi Olacağız'

AK Parti İzmir 2. bölge milletvekili adayı İbrahim Turhan Aliağa’nın ve İzmir’in en önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan gemi söküm tesislerini ziyarette bulundu. Turhan ziyaret esnasında iş adamlarıyla bir araya geldi, "Aliağa’yı sanayi limanı yapmayı düşünüyoruz ve gemicilikte örnek ülke olarak Singapur gibi olmayı hedefliyoruz" dedi.

'Singapur Gibi Olacağız'
 
AK Parti İzmir 2. bölge milletvekili adayı İbrahim Turhan, kentin ve ülkenin daha fazla gelişebilmesi için atılacak olan adımlar hakkında açıklamalarda bulundu. 50 senelik planlar yapmak gerektiğini belirten Turhan, "800 milyar dolarlık katma değeri 2 trilyon dolara çıkarmalıyız. Yani mevcut Türkiye’nin yanına, 20 yıl içerisinde bir buçuk Türkiye daha eklemeyi planlıyoruz. Aliağa’yı sanayi limanı yapmayı düşünüyoruz ve gemicilikte örnek ülke olarak Singapur gibi olmayı hedefliyoruz. Gümrükleri de tamamen özelleştirerek odalar birliğine bırakacağız. CHP’nin devletleştirmek istemesine karşın biz özelleştirmek istiyoruz. Türkiye’de enerji çeşitliliğini sağlamaya çalışıyoruz. Buna ilk olarak, rüzgar enerjisini daha çok kullanabilmek için Menemen’de temeli atılan TPI’yı örnek verebiliriz. Nükleer enerjiyi önümüzdeki 20 -30 yılın ihtiyacı için devreye almamız gerekecek. Ortalama enerji maliyeti; rüzgar, güneş, jeotermal enerji sayesinde aşağıya indikçe hem doğal gaz maliyeti de düşecek hem de üretim yapan sanayi tesislerine farklı bir tarifeyle sunmamız mümkün olacak. Türkiye’nin kalkınmasında İzmir’in özel bir yeri var çünkü ülkenin ekonomik yükünü sadece Doğu Marmara Bölgesi çekemez" dedi.
 
Turhan AK Parti’nin tek başına iktidar olması halinde ülke ekonomisiyle birlikte İzmir’in de canlanacağını öne sürdü. Yapılacak olan yeniliklerin önemine dikkat çeken Turhan şunları söyledi:
 
“İzmir’de yenilenecek olan birçok yer var. Bunlardan ilki, İzmir’in kuzeyine otoyol yapılacak ve bu sayede Çanakkale üzerinden köprü sayesinde Avrupa’ya ulaşılacak. Adnan Menderes Havaalanı dış uçuşlara açılacak ve ayrıca kuzeye yeni bir havaalanı daha olacak. Bunlar hava ve kara yolları için tasarladığımız planlar. Bunların haricinde İZBAN, Çandarlı’dan Bergama’ya kadar ulaşacak. İzmir; hava, kara, deniz ve demiryolu sayesinde ulaşım ağlarının merkezi olacak. İzmir’le ilgili diğer vizyonumuz da İzmir’i serbest bölgeler şehri yapmaktır. Şu anda var olan 2 tane serbest bölgeye ek olarak 3. Serbest bölgeyi Aliağa’ya ekleyeceğiz. Ama sanayi serbest bölgelerinin yanına, tarım, sağlık, turizm serbest bölgelerini de İzmir’e getirmeyi planlıyoruz. Bilişim firmalarını yedek merkezleri burada olduğu için İzmir’i bilişim kenti haline getirmeyi de düşünüyoruz. Verimliliği arttıracak her türlü girişimi destekleyeceğiz. Tüm bunlar İzmir ekonomisine canlılık katacak. Ama bunların olabilmesi için istikrar olmalı ve bürokrasi hızlı çalışmalıdır. Bürokrasinin hızlı çalışabilmesi için de tek parti iktidarı olmalıdır."
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER