Sındır; 'Kiraz Üreticisi Perişan'

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Kemalpaşa’da kiraz üreticisinin yaşadığı sorunları ve mağduriyeti Meclis gündemine taşıdı. Üreticilerin yaşadığı sıkıntıları yerinde inceleyen Sındır, “Kirazda rekolte yüzde 70 düştü, üretici perişan ve tüccarın elinde, iktidar sorunları görmüyor" dedi.

Sındır; 'Kiraz Üreticisi Perişan'
 
Kiraz üreticilerinin yaşadığı sorunlar konusununda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sındır, Kemalpaşa Kirazının ve üreticisinin sorunlarının ivedilikle çözüm bulunması gerektiğini belirtti. Ören, Yiğitler ve Bağyurdu kiraz alım alanlarında üreticilerin sorunlarını dinleyen Sındır, “Yurt içi ve dışı pazarlarda aranan bir ürün olan Kemalpaşa Kirazı, sadece ilçede on bine yakın ailenin geçimini sağlamakta. Mart ayında yaşanan soğuk hava ve don olayı ile Nisan sonlarındaki aşırı yağışlar kiraz üretimini olumsuz etkiledi. Yaşanan bu olumsuzluklar sonucunda üretim 17 bin tonlara düştü. Rekolte yüzde 70 azaldı. Bu durum tarım sigortası kapsamına girmediğinden üretici kayıplarını telafi edememekte. Ürünün aşırı oranlarda azalması, geçimini kirazdan sağlayan binlerce aileyi mağdur ediyor. Sorunların giderilmesi için acilen konuya el atılmalı ve tarım sigortasının kapsamı genişletilmeli. Devlet TARSİM kapsamında olmayan üreticinin mağduriyetini görmezden gelemez" dedi.
 
Fiyatların da geçmiş yıllara oranla düşüş yaşadığını belirten Genel Sekreter, “Üründeki aşırı düşüş yanında üretimde kullanılan ilaç, gübre, mazot ve elektrik gibi girdilerin yüksek fiyatları da üreticiyi felç etti. Diğer yandan düşen arza rağmen üretici fiyatlarının arz-talep ilişkisine bağlı olarak artması beklenirken piyasaya egemen durumdaki aracıların belirledikleri ve devlet kontrolü ve denetiminden uzak fiyatlandırma süreçleri karşısında üreticimiz, maliyetinin dahi altında alım fiyatları karşısında, daha da eziliyor" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER