banner9

Şimdi Nar Zamanı

İzmir Üniversitesi Hastanesi’nden Diyetisyen Fatma Baysal, mevsimin meyvesi olan narın tüketilmesini önerdi, "Kaliteli C vitamini, potasyum, magnezyum gibi mineraller ile antioksidan maddeler içerir. Nar meyvesinin çekirdekleri kalp damar sağlığını koruyucu etkisi bulunan kimyasal bir bileşene sahiptir" dedi.

Şimdi Nar Zamanı
 
Diyetisyen Fatma Baysal, narın vücudu koruyucu özelliği olduğunu belirtti. Amerika’da yapılan bir çalışmada narın içerdiği ellagitanin maddesinin prostat kanseri hücre oluşumunu engellediğini ortaya koyduğunu hatırlatan Baysal, "Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türüdür. Ayrıca meme, akciğer ve deri kanserlerinin tedavisi noktasında nar ile yapılan birçok çalışma mevcutur. Nar meyvesi kemik yapısının korunmasında da içerdiği fenolik bileşikler nedeniyle olumlu rol oynar. Bağışıklığı arttırıcı etkisi vardır. Ağız ve diş sağlığı açısından tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Cilt yaşlanmasını önleyici etkisi olduğu kanıtlanmışır. Bu yüzden ileri zamanlarda cilt kremlerinde nar içeriğini bolca görmemiz muhtemel olacaktır" diye konuştu.
 
Narın mutlaka tüketilmesi gerektiğini ifade eden Fatma Baysal, "Nar her gün 1 porsiyon olarak tüketilirse yeterli olacaktır. 1 porsiyon miktarını ortalama 1 avuç nar tanesidir. İstenirse 1 çay bardağı meyve suyu olarak da tüketilebilir. Bir ömür sağlık istiyorsak nardan vazgeçmeyelim. Ancak içerdiği früktoz, glikoz ve sükroz nedeniyle şeker hastası olanlar dikkatli tüketmelidir. Böbrek yetmezliği ve ilaç kullanan yüksek tansiyon hastalarının fazla miktarda nar tüketmesi sakıncalı olabilir" diye konuştu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2015, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER