Sihirli melodiler

İzmirliler yeni haftaya, Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde gerçekleştirilecek 2 muhteşem konserle başlayacak. Pazartesi akşamı ünlü Rus müzisyen Alexander Rudin ve Musica Viva Oda Orkestrası, Salı akşamı da Trio Kuvars Viyolet sahne alacak. Her iki konser de Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde..

27 kültür-sanat etkinliği ile yılın son ayına adeta damgasını vuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, seçkin sanat merkezlerinde düzenlediği konser ve sergiler ile kentin sosyal hayatına renk katmaya devam ediyor.  Yeni haftaya iki muhteşem konser ile ‘merhaba’ demeye hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, ünlü Musica Viva Oda Orkestrası ve Alexander Rudin ile Trio Kuvars Viyolet’i İzmirlilerle buluşturacak.
 
Dünya çapında bir müzisyen: Rudin 
 
22 Aralık 2014 Pazartesi akşamı saat 20.00’de, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Musica Viva Oda Orkestrası ile Alexander Rudin konuk olarak sahne alacak. Devlet Ödülü ve Moskova’da kent ödüllerine layık görülmüş Rus sanatçı Alexander Rudin’in, sanat yönetmeni ve viyolonsel sanatçısı olarak yer alacağı Büyük Salon’daki konserde, soprano Liliya Gaysino solist olarak eşlik edecek. 
Moskova Devlet Konservatuarı’nda profesör olan Alexander Rudin, uluslararası yarışmalarda pek çok ödülü olan bir sanatçı. Bugünün müzisyenleri arasında en usta müzik otoritelerinden biri olarak kabul edilen Rudin, Gnessin Rusya Müzik Akademisi’nde çello ve piyano, Moskova Devlet Konservatuarı’nda orkestra yönetimi eğitimleri aldı. Müzikte ustalığa yükselen ve dünya çapında ün kazanan Rudin, sadece modern çello değil gamba viyolası da çalıyor. 
 
Musica Viva Oda Orkestrası, senfoni ve opera repertuarları icra eden çok yönlü, kendisine has performans ve yorumları olan sanatçıların bir araya gelerek oluşturduğu eşsiz bir müzik topluluğu olarak biliniyor.
 
Dünya prömiyeri yapılacak 
 
Haftanın ikinci günü (23 Aralık 2014 Salı) saat 20.00’de, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Küçük Salon’da Trio Kuvars Viyolet İzmirlilerle buluşacak. Konserde, Evrim Güvemli klarnet, Jefri Aji piyano, Rahşan Apay viyolonselde sanatseverlerin karşısına çıkacak. Solistlik kariyerlerinin yanı sıra, iddialı oda müziği konserleri de veren üç değerli müzisyenden kurulan Trio Kuvars Viyolet, uygulayacağı özel bir konsept ile klasik müzik severlere muhteşem bir gece yaşatacak. Konserin ilk yarısında, Türkiye'de daha önce hiç seslendirilmemiş klarnet, viyolonsel ve piyano için yazılmış farklı ülkelerin bestecilerine ait eserleri ile çağdaş Türk bestecilerinin kendileri için yazılmış eserlerinin “Dünya Prömiyerleri”ni gerçekleştirecekler. Ayrıca konserde çağdaş Türk Müziğinin genç bestecisi Armağan Durdağ tarafından, Trio Kuvars Viyolet için özel olarak bestelenmiş ve geçtiğimiz ekim ayında  aniden kaybettikleri genç besteci Taylan Cihan'a ithaf edilen “Taylan” isimli eser de seslendirilecek.
Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER