banner51

Sığacık Orkinos Çiftliğine İkinci Durdurma

İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde, Sığacık körfezinin 3 mil açığına, Antalya merkezli bir şirket tarafından kurulan orkinos çiftliğine verilen 2’inci ÇED olumlu kararının iptali için çevreci avukat Şehrazat Mercan tarafından açılan davada, İzmir 1’inci İdare Mahkemesi, ikinci kez yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Sığacık Orkinos Çiftliğine İkinci Durdurma
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 18 Ağustos 2010’da Seferihisar’da 356 bin metrekare alanda yıllık 700 ton kapasiteye sahip orkinos çiftliği kurulması için, Başaranlar Su Ürünleri Yetiştiriciliği A.Ş. adlı şirkete Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporu verdi. Çevrecilerin tepkileri üzerine Seferihisar Belediyesi, İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi’nde, ÇED raporunun iptali için dava açtı.
 
Mahkeme, 15 Eylül 2011 tarihinde bilirkişi tayin etti. Bilirkişi raporunda, Sığacık Körfezi’nin balık çiftliği kurulmasına uygun olmadığı belirtildi. Mahkeme bunu üzerine ÇED raporunun iptaline karar verdi.
 
Mahkemenin iptal kararının ardından şirket bu defa, geçen Aralık ayında Urla’nın Demircili Köyü’nde ikinci bir ÇED toplantısı yaptı. Mahkemenin iptal kararı ve bilirkişinin akıntının kirliliği Sığacık koyuna getireceği yönündeki raporlarına rağmen Çevre Şehircilik Bakanlığı, ikinci kez ÇED raporu verdi. Bunun üzerine şirket, Sığacık körfezin 3 mil açığına iki orkinos havuzu kurdu. Havuzlardan biri faaliyete geçti.
 
Çevreciler ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, çiftliklerin denizi yok edeceği gerekçesiyle hem eylemler yaptı, hem de avukatları Şehrazat Mercan, aracılığıyla ikinci kez verilen ÇED olumlu raporunun iptali için 1’inci İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Davaya bakan idare mahkemesi çiftliğin kurulu olduğu alanda bilirkişi incelemesi yaptırdı. Raporunu hazırlayan bilirkişi, Sığacık’ta çiftliğin faaliyeti devam etmesi durumunda, ileride çevre açısından kötü sonuçlar doğuracağını belirtti. 1’inci İdare Mahkemesi, bilirkişi raporu doğrultusunda, balık çiftliği ile ilgili ikinci kez yürütmeyi durdurma kararı verdi.
 
Avukat Şehrazat Mercan, bilirkişi raporunda aynı bölgede bulunan diğer 4 balık çiftliğinin de tahliye edilerek Sığacık Koyu’nun boşaltılmasını öngördüğünü bu çiftlikler için açtıkları davaların devam ettiğini, o davaların da aynı şekilde sonuçlanmasını umduklarını söyledi. Avukat Mercan, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve derneklerle yaptıkları eylemlerin meyvesini almaya başladıklarını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2014, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER