banner51

Sesli Kitaplarla Ödüyorlar!

Görme engelli öğrenciler, sınavlara üniversiteli abla ve ağabeylerinin sesiyle hazırlanıyor.

Sesli Kitaplarla Ödüyorlar!
Yaşar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Topluluğu üyesi öğrenciler, görme engelli öğrencilerin, sınavlara hazırlanırken büyük sıkıntısını yaşadığı sesli deneme sınavı kitabı eksikliğini gidermek için harekete geçti.  Yaşarlı gençler, Aşık Veysel Görme Engelliler Ortaokulu öğrencilerinin Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı için kullanacakları deneme sınavlarını seslendirdi. 
 
SESLİ KİTAPLARLA GÖRÜYORLAR
 
Görme engellilerin özellikle TEOG, üniversite, kamu personeli gibi sınavlara hazırlanması için yeterli test kitabı bulunmadığını söyleyen Yaşar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Topluluğu Başkanı Hazal Nazlı, topluluk olarak bu eksikliği gidermek amacıyla yola çıktıklarını söyledi. Bornova’daki Aşık Veysel Görme Engelliler Ortaokulu’na gidip nasıl yardımcı olabileceklerini sorduklarını kaydeden Hazal Nazlı, “Lise veya üniversite hazırlığına yönelik sesli kitap bulmak çok güç. Öğrencilere yardımcı olabilmek amacıyla okula gidip destek olmak isteğimizi ilettik. Görme engelli öğrencilerle birlikte çalışabileceğimizi ve deneme sınavı kitapçıklarını, sesli kitap haline getirebileceğimizi söylediler. 18 kişi, görme engelli kardeşlerimizle birlikte deneme sınavlarını seslendirdik. Bunu da onların isteği gibi, kişiye özel olarak, birlikte yaptık. Bu projeyi sürdürmeyi hedefliyoruz. Çünkü özellikle ders kitapları ve deneme sınavı alanında buna çok ihtiyaçları var” dedi. 
 
Başkan Nazlı, görme engelliler okulunda yalnızca kitap seslendirmediklerini, öğrencilerle birlikte güzel vakit de geçirdiklerini belirterek, “Onların hayatta karşılaştığı güçlükleri görmek için gözümüzü kapatıp birlikte top oynadık. Bu kez de görme engelli kardeşlerimiz bize yardımcı oldular. Ben ve arkadaşlarım için unutulmaz bir deneyim oldu. Amacımız, oradaki kardeşlerimizin de bizim gibi sınavlarda başarılı olup üniversite eğitimi alabilmeleri” diye konuştu. 
 
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER