Serbest Bırakılmıştı Ama...

İzmir'de FETÖ/PDY örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınanlar arasında bulunan Gediz Üniversitesi kurucularından Abdullah Kavuk ve Zaman Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Vahit Yazgan tutuklandı. İzmir’de, FETÖ/PDY’ye yönelik operasyonda gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Orkide Yağları’nın sahibi Ahmet Küçükbay ise yeniden gözaltına alındı.

Serbest Bırakılmıştı Ama...
İzmirde FETÖ/PDY örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınanlar arasında bulunan Gediz Üniversitesi kurucularından Abdullah Kavuk ve Zaman Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Vahit Yazgan tutuklandı. İzmir’de, FETÖ/PDY’ye yönelik operasyonda gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Orkide Yağları’nın sahibi Ahmet Küçükbay ise yeniden gözaltına alındı.
 
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve dün adliyeye sevk edilen 18 kişiden daha önce 6 kişi tutuklanmıştı.
 
Dün adliyeye sevk edilen 18 kişiden aralarında Gediz Üniversitesi kurucularından Abdullah Kavuk, Zaman Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Vahit Yazgan’ın da bulunduğu 5 kişi daha tutuklandı. Böylece tutuklu sayısı 11’e yükseldi.
 
Küçükbay Tekrar Gözaltında
 
İzmir’de, FETÖ/PDY’ye yönelik operasyonda gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Orkide Yağları’nın sahibi Ahmet Küçükbay, adliyeden çıkmadan başka bir soruşturma kapsamında yeniden gözaltına alındı. 
 
İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, Küçükbay’ı sorgulamak üzere emniyete götürdü.
 
20 Gündür Gözaltındaydı
 
İzmir Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında, kentin tanınmış işadamlarından Orkide Yağları'nın sahibi Ahmet Küçükbay, Kavuklar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavuk, oğlu Metehan Kavuk, İdil Kozmetik firması sahibi Mehmet Timuroğlu, kuyumcu Kamil Karakaş'ın da aralarında bulunduğu işadamlarıyla, cemaatin Ege bölge imam yardımcısı ve okullar sorumlusu olduğu belirtilen eski Yamanlar Koleji Genel Müdürü Sebahattin Kasap ile Zaman Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Vahit Yazgan gözaltına alınmıştı.
 
Gözaltındaki sorguları tamamlanan 18 kişi dün adliyeye gönderildi. Soruşturma kapsamında Alfemo mobilyanın sahipleri Ramazan Davulcuoğlu, Durmuş Ali Davulcuoğlu, Mesut Davulcuoğlu, Şaban Davulcuoğlu, Abdullah Kavuk'un kardeşi Şahin Kavuk ile Kamil Karakaş'ın kardeşi Ümit Karakaş'ın ve Rodi'nin sahibi Kazancı kardeşlerle birlikte 20 kişinin halen arandığı öğrenildi.
 
Ahmet Küçükbay'ın ifadesinde, önemli bilgiler verdiği ifade edildi. Tutuklu bulunan eski Samanyolu Televizyonu Genel Müdürü Hidayet Karaca'nın İzmir'de bulunduğu sırada cemaate girdiğini ileri süren Küçükbay'ın, ESİ- DEF ve Gediz Üniversitesi'nin kurulumunda aktif görev aldığını kabul ettiği öğrenildi. Ancak, ifadesinde 17-25 Aralık sürecinden sonra FETÖ'yle bağını kopardığını ileri süren Küçükbay'ın, Bank Asya'nın kapatılmaması için hesaplara yüklü miktarlarda para aktarımında bulunduğu iddiasını kabul etmediği kaydedildi. Küçükbay'ın, TUSKON'a yönelik yapılan soruşturmada da sanık durumunda olduğu belirtildi.
 
11'i tutuklandı 7 kişi serbest
 
Kavuklar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavuk, İdil Kozmetik firması sahibi Mehmet Timuroğlu, Harun Kurt ve Zaman Gazetesi Bölge Temsilcisi Vahit Yazgan, 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dün gece saat 02.00'de biten duruşmada tutuklandı.
 
Tutuklananlar:
 
Halil Mezik
Rüstem Ergül
Sebahatin Kasap
Durmuş Ali Şanal
Tamer Kömürgöz
Ahmet Erdem Tekinay
Özcan Damoğlu
Abdullah Kavuk
Vahit Yazgan
Mehmet Timuroğu
Harun Kurt
 
Serbest Kalanlar:
 
Metehan Kavuk
Ruhi Ünalan
Kamil Karakaş
Remziye Aras
Nurettin Bilgi
Hami Çatalyürek
 
20 Kişi Aranıyor
 
Soruşturma kapsamında Alfemo mobilyanın sahipleri Ramazan Davulcuoğlu, Durmuş Ali Davulcuoğlu, Mesut Davulcuoğlu, Şaban Davulcuoğlu, Abdullah Kavuk'un kardeşi Şahin Kavuk ile Kamil Karakaş'ın kardeşi Ümit Karakaş'ın ve Rodi'nin sahibi Kazancı kardeşlerle birlikte 20 kişinin arandığı öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER