Şenel Aksu 'ya Vefa Koşusu

Konak Belediyesi, ’İzmir’in Annesi’ olarak tanınan ve ömrünü eğitime, insanlara yardım etmeye adayan Türk Anneler Derneği İzmir Şubesi’nin Kurucu Başkanı Şenel Aksu’yu ölümünün 10’uncu yılında adına düzenlenen 2.Şenel Aksu’yu Anma Koşusu ile andı.

Şenel Aksu 'ya Vefa Koşusu
Ömer Zeybek Anadolu Lisesi ile Kazım Karabekir Ortaokulu’ndan toplam bin 17 öğrencinin katıldığı koşuda dereceye girenlere ödülleri Gültepe Toros Mahalllesi’nde Şenel Aksu’nun adının verildiği parkta düzenlenen törenle verildi. Aynı zamanda anma etkinliğinin de gerçekleştirildiği törene Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Türk Anneler Derneği (TAD) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Maral, Dernek Onursal Başkanı Fatma Dayıoğlu ile Şenel Aksu’nun eşi Avni Aksu, kızı Safinaz Altun, torunu Alara Altun ve kardeşi Emel Singer katıldı. Koşuya katılan okulların müdürleri, öğretmenleri, öğrenciler ve veliler de törende hazır bulundu.
 
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Şenel Aksu ile İzmir Kadın Platformu’nun kuruluş aşamasında tanıştıklarını, birlikte kadına yönelik ayrımcılık ve şiddete karşı mücadele ettiklerini anlattı. Öğrencilerden, özellikle de kızlardan mücadeleyi asla bırakmamalarını isteyen Pekdaş, "Çok çalışarak, öğrenerek, kendinizi sürekli geliştirerek bu mücadelede olmak zorundasınız. Türkiye kadınların mücadelesiyle yükselecek. Biz mücadeleyi belli bir yere getirdik, bunu sizler sürdüreceksiniz. Hep birlikte Türkiye’nin aydınlık günleri için, cumhuriyeti yaşatmak için mücadele edeceğiz" dedi.
 
Törende söz alan TAD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Maral da kurucu başkanları Şenel Aksu’nun çocuklar ve anneleri için çok çalıştığını hatırlatarak, "Sade, güvenilir, çağdaş, laik, inançlı, Atatürk’ün bir Türk kadınında olmasını istediği tüm özelliklere sahip bir kadındı" dedi. Törende Şenel Aksu’nun kardeşi Emel Singer de ablasının Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nden mezun olduğu yılki okul andacının baş sayfasında yer alan Mustafa Kemal Atatürk’ün 1935 tarihli bir konuşmasından alıntı yaptığı konuşmasıyla alanda bulunanlardan büyük alkış aldı. TAD Onursal Başkanı Fatma Dayıoğlu da Aksu’nun öldüğü yıl kendisine yazmış olduğu mektuptan satırlar okudu.
 
Bin 17 öğrencinin katıldığı 2. Şenel Aksu’yu Anma Koşusu’nda ilk üçe giren öğrencilere çeşitli ödüller verilirken koşuya katılan tüm öğrenciler de madalya almaya hak kazandı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2015, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER