banner9

Sema Pekdaş Ben TV'de...

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Ben TV'de ekrana gelen Rota Siyaset programına katılarak Burak Cilasun'un konuğu oldu. CHP Tüzük Kurultayı öncesi dikkat çeken ifadeler kullanan Pekdaş dönem sınırlaması olması gerektiğini söyledi.

Sema Pekdaş Ben TV'de...

Konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak başlayan Pekdaş, "Büyük Atatürk, halkın egemenliğinin kadın-erkek eşitliğine dayanarak gerçekleşebileceğini gördüğü için adeta bir hukuk devrimi yapmıştır." ifadelerini kullandı. Atatürk dönemindeki mücadelenin devamının getirilemediğini söyleyen Pekdaş, "Mücadelenin devamını ne yazık ki getiremedik. Kadınlar bir tarafa itildi. Bakın seçme seçilme hakkından bu yana ülke çapında 13 bin belediye başkanı seçildi. Bunların yalnızca 119'u kadındı." ifadelerini kullandı.

Hukukta da kadınların yalnız bırakıldığını dile getiren Pekdaş, "80'li yılların sonunda mahkeme kararlarında 'Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin'  şeklindeki atasözünden yola çıkarak dayakları haklı gören kararlar verildi. Az önce söylediğim atasözüne atıfta bulundular. İş sadece yasayı çıkarmakla bitmiyor. Yasayı uygulamakla görevli kişilerin eğitim ve kültür anlayışlarını da değiştirmek gerekiyor." dedi. 

İlçede belirli mahallelerdeki dezavantajlı kadınlara kesintisiz destek verdiklerini dile getiren Pekdaş, "Ben hep kamucu bir belediye başkanı olduğumu söylüyorum. Adaletin sağlanması için de kamunun eğitime, kadına, gençlere ve çocuklara destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Dezavantajlı semtlerdeki kadınlarımız hizmetlerden yararlanamıyorsa, hizmeti onlara götürmek gerekir. Semt evlerimiz çok başarılı oldu. Bakın semt merkezleri, kültür merkezleri ve spor merkezlerimizin sayısı 22'den 46'ya çıktı. Kursları çeşitlendiriyoruz. Hobi ve destek kurslarını çoğaltıyoruz." dedi.

"Vatandaşlarımızdan sabır istiyoruz"

İlçedeki altyapı çalışmalarına da değinen Pekdaş, "110 bin esnafımız var, 30 bin tacirimiz var. İlçemizin yerleşik nüfusu yaklaşık 400 bin olsa da, sürekli olarak 1 milyonun üstünde bir nüfusa ev sahipliği yapıyoruz. Konak İzmir'in kalbi ve en eski bölgesi. Bu nedenle elbette bir yıpranma kat sayısı var. Yıpranmaları giderip, onarmak bizim görevimiz. Vatandaşlarımıza da sabır göstermek düşüyor." dedi.

"Bir dönem daha istiyorum"

Burak Cilasun'un 'Geride kalan 4 yıla bakınca ne görüyorsunuz?' sorusuna Pekdaş, "4 yılda Konak'ta belediyecilik tarihinin en büyük kamulaştırmasını yaptık. 30 milyon lira üstünde kamulaştırma yaptık. Semt merkezleri, kültür merkezleri ve spor merkezleri açtık. Bu merkezlerde çok sayıda kurs açtık. Restorasyonlar yaptık. Yazar evi açtık, Dario Moreno Müzik Evi açtık. Tüm bunları çoğaltmak istiyorum. Türkiye'nin kültür dünyasının İzmir'den yükseleceğine inanıyorum. Hizmet binası yapmak istiyoruz. Alanımızı belirledik. Oranın önündeki benzin istasyonuyla ilgili süreci tamamladıktan sonra binamızı yapacağız. Binamızı bitirdikten sonra o bölgenin de kalkınmasını sağlayacağız. Bu dönemde belki olmadı ama bir sonraki dönemde gerçekleştireceğim. Bu yüzden bir dönem daha görev yapmak istiyorum." dedi.  

"Dönem sınırlaması olmalı"

CHP Tüzük Kurultayı öncesi olması gereken düzenlemelere ilişkin de konuşan Pekdaş,"Ben her zaman, her kurumda dönem sınırlandırmasını savunmuşumdur. Baro için de savunmuştum. AK Parti de böyle bir kural koymuştu ama mutlak iktidardan sonra bunu kaldırdılar. Ben yenilenmeden yanayım. 1 dönem az, 2 dönem sınırlaması iyidir, bilemediniz 3 dönem. Bundan sonrasıysa doğru değildir. Çünkü bildiğiniz konularda sizi ezberiniz yönetmeye başlar ve ezberinize güvendiğinizde hata yapma payınız her zaman yüksektir. Yine tüzük kurultayında aktif üyelerin öneminin belirtilmesi gerekiyor. Ön seçimlerde aktif üyelerin adayları belirlendiği bir sistem gerekiyor. Çünkü üyelik yükümlülüktür. Emek gösterenlerin delege seçilmesini sağlayan bir sistem oluşturmak lazım. Gerçek üyeler bu partinin kaderini belirlerse"

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER