banner9

Selçuklular'a Anlamlı Hediye

Selçuk ilçesi Çamlık Mahallesi’ndeki tren istasyonunun kopyasını yapan Aykut Sami Ünver, yaklaşık iki yıl süren çalışmasını Selçuk-Efes Kent Belleği’ne hediye etti.

Selçuklular'a Anlamlı Hediye
 
Elektrik Mühendisi Aykut Sami Ünver, ilk olarak 2012’de 4 arkadaşıyla birlikte Selçuk-Efes Meryem Ana kurgusunu birebir ölçeklerle hazırladıklarını ve bu kurguyla Almanya’da yapılan yarışmaya katılarak dünya birincisi olduklarını söyledi. Daha sonra ise kendi fikir ve el becerisiyle mini tren maketini tamamladığını belirtti. Kuşadası’nda yaşadığı için en yakın bulduğu Çamlık Tren İstasyonu için araştırma yaptığını ve projeyi gerçekleştirmeye başladığını kaydetti.
 
Mekatin boyunun 16.5 metre olduğunu, 1/87 gerçek ölçüyle, tamamen 12 volt elektrik sistemiyle çalışan, istasyon çevresinde yer alan figürlerin ise gerçeğini aratmadığı söyleyen Ünver, trenlerin mümkün olduğu kadar 1970 ve 1980’li yıllarına adapte ederek modifiye ettiklerini kaydetti. Ünver, "Çamlık Tren İstasyonuna giderek iki binayı yerinde inceledim ve ölçülerini aldım. Eve geldim kalıplarını çıkarttım. Kalıplara alçı dökerek ve boyayarak kurgumuz gerçek ebatları ile birebir ortaya çıkmış oldu" dedi.
 
Maketin Selçuk- Efes Kent Belleği’nde yerini alması gerektiğine inanarak konuyu Selçuk Belediye Başkanı AK Partili Dahi Zeynel Bakıcı’yla görüştüklerini söyledi. Mini Tren Maketi, 5 Ekim 2016 Çarşamba günü saat 16.00’ya kadar Selçuk-Efes Kent Belleğinde yapılacak olan açılış ile Selçuklularla buluşacak.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 19:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER