Selanik-İzmir Seferleri Başlıyor

İzmir ile Selanik arasındaki direkt uçuşları sağlayan seferler için ilk kutlama İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde yapıldı. Toplantıya katılan Yunanistanlı yetkililer ve İzmirliler kutlama pastasını beraber kesti. 

Selanik-İzmir Seferleri Başlıyor
 
Kokteylde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Selanik ile İzmir’i ’Ege denizindeki partnerler’ olarak gördüğüne işaret etti. Başkan Kocaoğlu, karşılıklı sinerji yaratarak iki kentin de kalkınmasına katkıda bulunacak direkt seferlerden mutlu olduklarını vurguladı. Seferlerin başlaması için Selanik Belediye Başkanı’nın çok büyük bir emeğinin bulunduğunu da kaydeden Kocaoğlu, "Eğer bu uçağı karşılıklı doldurursak, uçak firması da memnun kalırsa haftada iki sefer olan bu uçuşlar daha da artacak, deniz ulaşımının da yolu açılacaktır. Tüm emeği geçenlere İzmir halkı adına sonsuz teşekkür ediyorum" dedi. 
 
TÜRKLER BENİM KARDEŞİM 
 
Selanik Belediye Başkanı Yannis Mutalis, çok duygulandığını ve uçuşların ardından gemi işi için de uğraşacaklarını söyledi. Mutalis, "Selanik ve İzmir’in iki kız kardeş. Anneleri var; İstanbul. Bu iki kız kardeş buluşmalı ve görüşmeli. Yunanistan, İzmirli iş adamı için Balkanlar’a açılan kapı. İzmir de Yunan iş adamları için Doğu’ya açılan kapı. İnşallah Doğu’daki hüzünlü olaylar sona ersin. Türkler benim kardeşim ben onları böyle hissediyorum. Avrupalıları ortağım gibi görüyorum. İnsan ortağıyla kavga eder yolunu değiştirir, ama kardeşleriyle kavga da etse yolunu değiştiremez, aynı yolda birlikte kalır" dedi. 
 
MOUZENİDİS’DEN ÖVGÜ
 
Havayolu şirketi Elinair Başkanı Giannis Mouzenidis, "Yaşadığımız geçiş dönemine rağmen turizm uluslar arası ekonomi alanında en önemli sanayilerden birisi olmaya devam etmekte olup ayrıca yükseliş göstermektedir. Devlet olsun özel olsun tüm şirketler turizmin gelişmedeki önemini kavramış bulunmaktadırlar" dedi.
 
En güçlü turizm gruplarından biri olan şirketlerinin Polonya ve Türkiye’de büyüme planlarının bulunduğuna işaret eden Mouzenidis, gruba ait havayolu Elinair ağını her geçen gün geliştirmekte olduklarını kaydetti. İzmir’in en önemli seçimleri olduğunu da sbelirten Mouzenidis şöyle dedi: "İzmir ve Selanik Ege Denizi’nin önemli tarihi bulunan iki şehridir. Hedefimiz İzmir-Selanik direkt irtibatına katkıda bulunmaktır. Demek oluyor ki Elinair mesafeleri sıfırlayan, iki şehri birbirine yaklaştıran bir köprü rolünü oynayacaktır." 
 
TAV İzmir Genel Müdürü Erkan Balcı, 7 ülkede 14 havalimanında verdikleri hizmetle elde ettikleri tecrübe ve bilgi birikimini İzmir’in potansiyelini gerçekleştirmek için kullandıklarını belirterek "TAV olarak Ellinair Havayolları ile birlikte Selanik ve İzmir’i birbirine bağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye ve Yunanistan arasında köklü bir tarihe dayanan birlikteliğin turizm sektörüne daha fazla yansıyacağına inanıyoruz" diye konuştu. 
 
Konsolos Theodora Tsakiris, yatırımcı şirket Mouzenidis Grup’u överek başarıları için tebrik etti. İki taraftaki ticaret odalarının da işbirliği yapması gerektiğine dikkat çeken Tsakiris, uçuşların yoğun ilgi görmesinden umutlu olduğunu belirtti.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 23:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER