banner51

Şehir İçi Trafik Akıllanıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurulum çalışmalarını sürdürdüğü “Akıllı Trafik" sistemi, pilot bölgelerde devreye girdi. Bornova ve Bayraklı’daki 39 kavşakta yapılan deneme çalışmalarında, trafik ışıklarındaki bekleme süresi ve araç kuyruklarının uzunluğunun yüzde 50, seyahat sürelerinin ise yüzde 30’a kadar kısaldığı açıklandı. Sistem, kent genelindeki 402 kavşakta uygulanacak.

Bornova’da uygulamaya giren 39 kavşakta alınan günlük verilere göre “Tam Adaptif Sistem"in devrede olduğu güzergahlarda, seyahat sürelerinde zirve saatlerde yüzde 30, günlük ortalamalarda ise yüzde 16’ya varan oranlarda iyileşme sağlandığı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasına göre kavşaklardaki bekleme süresi ve kuyruk uzunlukları ise yüzde 50 kısaldı. Toplu taşıma araçlarının da pilot bölgede zirve saatlerde yüzde 28, günlük ortalamalarda ise yüzde 20 oranında hızlandığı bildirildi.
 
 
Kent genelindeki birçok bölgede altyapı çalışmaları süren ve halk arasında “Akıllı Trafik Sistemi" olarak bilinen “Tam Adaptif Trafik Yönetim, Denetim ve Bilgilendirme Sistemi" tamamlandığında, kent genelinde bulunan 402 sinyalize kavşak gerçek zamanlı sinyal planları ile yönetilecek. Trafik ihlallerinin denetlenmesi için 163 adet “Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi", 116 adet “Park İhlal Tespit Sistemi", 12 güzergahta ise hız koridoru şeklinde çalışan “Hız İhlal Tespit Sistemi" kurulacak.
 
Ayrıca 110 noktada “Trafik İzleme Kamerası", 30 noktada “Meteoroloji Ölçüm Sistemi", 16 noktada “Gabari Ölçüm Sistemi" kurulacak.
 
Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2015, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER