Şehir Hastanesi, Şehir Efsanesi Oldu

Temeli atılan ancak çalışma yapılmayan Şehir hastanesi için ağaç kesilmesine CHP’den tepki yağıyor.

Şehir Hastanesi, Şehir Efsanesi Oldu
İzmir’de, Ak Parti’nin 2011 genel seçimi vaatlerinden birisi olan, temeli de 2014 yerel seçiminden önce atılan Bayraklı’daki şehir hastanesi için, inşaat çalışması yapılmadan ağaçların iş makineleriyle kesilmesine CHP’den tepki geldi. Milletvekili adayı Ali Engin düzenlediği basın toplantısında, “Şehir hastanesi, şehir efsanesine dönüştü. O proje içerisinde benzin istasyonları, alışveriş merkezleri var mı? Bunlara cevap versinler" dedi.
 
Ak Parti’nin 2011 genel seçimlerinde İzmir’deki en önemli vaatlerinden birisi, Bayraklı şehir hastanesi oldu. Bu hastanenin temeli de, 2014 yerel seçiminden önce Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından atıldı. Ancak temel atılmasından sonra bölgede herhangi bir inşaat çalışmasının başlamaması sık sık muhalefet partilerinin tepkisini çekti. 7 Haziran seçimlerine bir hafta kala bu kez alana dozer girdi, çalışmanın başladığı duruyuruldu. Ancak seçimlerin ardından hiçbir çalışma olmazken, yine seçimlere bir ay kala bu kez aynı alanda inşaat çalışması için ağaçlar kesildi.
 
PARTİ BİNASINDA BASINI AÇIKLAMASI YAPILDI
 
Bayraklı ağaçlandırma sahasındaki çok sayıda ağacın, inşaatı başlamayan şehir hastanesi için iş makinalarınca sökülmesi, CHP’lilerini tepkisini çekti. CHP’nin ikinci bölge 8’inci sıra milletvekili adayı Ali Engin, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ile Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper, parti binasında basın açıklaması yaptı. Bayraklı Belediye Başkanı CHP’li Hasan Karabağ, kendi partililerinin başka partilere oy vermesine tepki gösterdi. Karabağ, “Belediye başkanı olarak milletvekili adaylarıyla birlikte olacağız. Yerelde iktidar olduğumuz yerde belediye başkanı halkın karşısına çıkmalı ve adayını savunabilmelidir. Tayyip Erdoğan’ı iktidar yapan İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığıdır. Bu şansı biz 1989 yakaladık ama maalesef başarılı olamadık. Bölünmüşlük geldi. Türkiye şu anda kooliasyonları konuşuyor ve CHP’nin tek başına iktidarını konuşma vakti geldi. Kalbi gönlü başka partide olanlar, önce o partilere gitsin. Hem bu partide bulunayım ama o parti barajı aşsın diye başka partiye oy verilmez. Bu parti tek başına iktidar alternatifi olmalı. Arkadaşlara bu işten ben bıktım. Bu parti yüzde 20’li rakamlara takılıp kalacak olan parti değil. Kafası gönlü başka partide olanlara o partiye gitsin" dedi. AKP’nin milletvekili adayı Binali Yıldırım’ın konuşmalarına da değinen Karabağ, Yıldırım’ın, Cumhurbaşkanın sözlerini İzmir’de tekrarladığını savundu. Kendi partisinin belediye başkanlarını da eleştiren Hasan Karabağ, “Belediye başkanlarımız da partili belediye başkanı gibi olsun. Ben bir şeye karışmayayım, aman ha iktidar bana bir şey yapar diyen adamlardan var. Aslını yaşatacaksın. Sahtekarlık yapmayacaksın. Halk onu görüyor, ona göre davranıyor" dedi.
 
BELKİ DE PROJE İPTAL EDİLECEK
 
Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın ardından milletvekili adayı Ali Engin açıklama yaptı. İzmir’in Ak parti’ye direndiğini söyleyen Ali Engin, “İzmir’in kamu arazileri var. Olabildiğince korunmuş yeşil alanları var. İl özel idaresi malları var. Her ilde belediyelere verdiler. İzmir’de, ’özellikleştirme idaresine verip özelleştireceğiz’ dediler. Türkiye’yi yönettikleri gibi İzmir’e de yaklaştılar ama biz mücadele verdik. Bu mücadele İzmirliler tarafından da desteklendi. Kentte yanlışı algı üretildi. İzmir’e ’şunu yapıyoruz bunu yapıyoruz’ diyorlar. İzmir’e bir şeye yapıldığı yok. Binali Yıldırım en uzun dönem Ulaştırma Bakanlığı yaptı. Bir tek havalimanı yapıldı. Orada da bir katkısı yoktur. Topladığı vergilerle İzmir’e bir kuruş harcamamıştır. Havalimanı yapılmıştır ama onu da özel sektör yapmıştır" dedi. Şehir hastanesi inşaatının başlamamasına ve başlamayan çalışmalar için ağaç kesilmesine tepki gösteren Ali Engin, “Şehir hastanesi, şehir efsanesine dönüştü. 10 yıldır Türkiye’nin en büyük hastanesini yapacağız diyorlar. Peki şehir hastanesi, ne kadar ihaleyle o firmaya verildi? Sağlık Bakanlığı araziyi inşaat şirketine tahsis ediyor. Firma da oraya hastane kurup yatırım yapıyor. Buradan soruyorum Sağlık Bakanlığı o binaya ne kadar kira ödeyecek? Benzin istasyonu ve AVM projede var mı? Hastane değil de sistem içinde resmen bir ticarethaneye dönüşmüş. Bu hastane inşaatına niye başlanmıyor? Döviz artışlarından finansmanı yurt dışından olduğu için firma da, yapamıyor. Belki de firma, vazgeçecek hastane yapmaktan? Resmen şehir efsanesine dönüştü" dedi.
 
İZMİR’E VERECEKLERİ BİRŞEY KALMADI
 
İnşaat yapılmadığı halde doğa katliamının yapıldığını savunan Ali Engin, “Orada bir katliam yaşanıyor. İzmir’de AVM yokmuş gibi yolları daraltarak, uçuruma AVM yaptılar. Bir bakan söyledi. ’Uçaktan geçerken İzmir’de hiç yeşil alan yokmuş’ Yani olanlara da siz mi kıyacaksınız? Biz yeşil alanları yaparken siz karayolları arazisini sattınız. Orası planda yeşil alandı. Helen mahkemede olay sürüyor. Kıt kanata imkanlarla oluşturulan bu ağaçlandırma alanlarında, ciddi kıyımlar var. AVM ve hastane yapılmak üzere ciddi müdahaleler oluşuyor. Halen tabela orada duruyor. Orası tabela olarak da duracağa benziyor. AKP’nin, İzmir’e vereceği birşey kalmadı. Kentin rantlarını merkezi hükümete aktaracak. CHP olarak bize büyük görev düşüyor. İlk önce AKP’yi, tek başına iktidar olmaktan kurtarmak. İkincisi benim bölge için 8’inci sıra adayı olarak ilk hedefimiz 7’nci milletvekili adayını göndermemiz lazım. Çünkü bu yedinci milletvekilini kazandığımız zaman AKP’den gidecek. İlk önce o gitsin. Sonra sıra gelirse biz de gideriz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2015, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER