Seferihisar'da Turuncu Bayrama Davet

İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde bu yıl 16’ıncısı düzenlenecek mandalina şenliğinin 15 Kasım’da yapılacağı açıklandı. CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, herkesi şenliğe katılmaya davet etti.

Seferihisar'da Turuncu Bayrama Davet
Seferihisar mandalinasının markalaştırılması için düzenlenecek şenlikte, üreticilerle birlikte bu yıl mandalina sezonunun başlaması bayram havasında kutlanacak. "En İyi Mandalina Yetiştiricisi", "2014 Mandalina Kral ve Kraliçesi", "En İyi Mandalinalı Yiyecek Yarışması", "En Yavaş Bisiklet Sürme", "En İyi Mandalinalı Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması" gibi eğlenceli etkinliklerle süslenecek şenlik, Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası konseriyle renklenecek.
 
ÜRETİCİYE BU YILKİ DESTEK "SOĞUK HAVA DEPOSU"
 
2009 yılında göreve geldiğinden beri mandalinanın tanıtımı, pazarlanması, daha iyi koşullarda işlenmesi, korunması ve üreticinin daha fazla kazanması için projelere imza atan CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu yılki en büyük desteklerinin yapımına başladıkları "soğuk hava deposu" olduğunu söyledi. Başkan Soyer, "Yıllarca ilçenin en büyük geçim kaynağı olan mandalinanın, çiftçimize ve ilçemize daha büyük katkılar sağlaması için ilk günden beri yoğun çaba harcadık ve çok olumlu sonuçlar aldık. Öncelikli olarak pazarlama ve tanıtım konusunda adımlar attık. Ardından mandalina üreticilerini belediye öncülüğünden bir birlik çatısı altında topladık. Bu şekilde üreticimizi tek ve güçlü bir el haline getirdik. Daha sonra ise belediye olarak bir mandalina işleme ve paketleme tesisi satın aldık. Bu tesisi de üretici birliğimize devrettik. Şimdi üreticimiz malını aracısız olarak, kendi kesiyor, işliyor ve pazarlıyor. Böylelikle daha çok kazanıyor. Geçtiğimiz yıl ihracatımıza, bu konuda çok hassas olan Avrupa Birliği ülkelerini dahil etmeyi başardık. Her geçen gün daha da güçleniyoruz. Şimdi ise ihtiyacımızın soğuk hava deposu olduğunu tespit ettik. Soğuk hava deposu sayesinde mandalinanın korunma ve pazarlama ömrünü uzatmayı hedefliyoruz. Halkımızın en büyük geçim kaynağı olan mandalina konusunda çalışmalarımız sürecek ve her zaman onların daha fazla kazanmasından kendimizi sorumlu hissedeceğiz" dedi.
 
ŞENLİĞE HERKESİ BEKLİYORUM
 
Herkesi ’Seferihisar’ın turuncu bayramı’ olarak adlandırılan şenliğe davet eden Başkan Soyer; "Yine bol bol mandalina yiyeceğiz ve çok eğleneceğiz. Mandalina sezonunun açılışını hep birlikte kutlayacağız. Herkesi birbirinden eğlenceli yarışmalar, Kent Orkestrası konserimiz ve bol C Vitaminli güzel bir Seferihisar pazarında buluşalım" dedi.
 
15 Kasım Pazar günü Saat 13.00’de Çarşı Meydanı’ndan kortej yürüyüşüyle başlayacak şenlik, Seferihisar Kapalı Pazaryeri’nde düzenlenecek etkinliklerle devam edecek.
 
Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER