banner51

Sebil Konfeksiyon Dükkanı Oldu

İzmir'de geçmişte sıcak yaz günlerinde buz gibi soğuk su ve şerbetlerin hayır olarak dağıtıldığı her biri birer kültürel değer olan sebiller adeta sefil oldu.

Sebil Konfeksiyon Dükkanı Oldu
Bu değerlerin başında gelen Katipzade Reşit Efendi tarafından kestelli yokuşunda 18 yüzyılın ortasında yaptırılan şu anda işlevinden uzak, yıllardır vakıflar tarafından kiraya verilip konfeksiyon dükkanı olarak işletilen sebil geliyor. O dönemlerde deve sırtında Bozdağ'dan getirilen, İzmir'de kar kuyularında muhafaza edilen karların konulduğu sebilin sıcak yaz günlerinde çarşıya alışverişe gelen İzmirlileri serinlettiği bilinen sebilin üzerindeki kitabeler aynen muhafaza ediliyor. 
 
Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda geçtiğimiz yıllarda vakıflardan kiralanarak hayır yerine ticari amaçlı şerbetçi olarak açılan, tepkiler üzerine kapatılan Katipzade Hacı Bey vakfı tarafından işletilen Sebil ile Basmane'deki Dönertaş sebilinin de durumları içler acısı. Şu anda kapısını kilit vurulan iki sebil uzun zamandır hizmet vermiyor. Bu sebiller zaman zaman işportacıların da işgaline uğruyor. Sebillerin bir kütürel değer olduğunu dile getiren İzmirliler vakıflara sahipleri tarafından kar amaçlı değil hizmet amaçlı hayır işlerinde kullanılmak üzere bağışlandığını belirterek, "Fakat bu değerler malasef özüne uygun hizmet etmiyor. Kimisi iş yeri olarak kiraya veriliyor kimileri de kapalı tutuluyor. Suları kesilen kapılarına kilit vuralan sebillerin biran önce yeniden hizmete sokulup amacına uygun hale getirilmesini istiyoruz" dedi. 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2015, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER