banner9

Savaşın İçinde Doğdu, Çuvalların Üstünde Uyuyor

İzmir'den kaçıp, 5 ay önce Türkiye'ye sığınan Muse Mustafa'nın 6 çocuğundan biri olan ve ülkelerindeki savaşın içinde büyüyen 5 yaşındaki Ahmet Muse, babasıyla çöplerden karton topluyor. Gün içinde sıcağın da etkisiyle yorgun düşen minik Ahmet, karton dolu çuvalların üzerinde uyuklayarak dinlenmeye çalışıyor. İki çocuğunu, rejim yanlılarının uçaktan attığı bomba nedeniyle kaybeden Muse Mustafa, ''Çocuklarımın sağ olsun, karınları doysun yeter'' dedi.

Savaşın İçinde Doğdu, Çuvalların Üstünde Uyuyor
Suriye'nin Halep kentinde taksicilik yapan Muse Mustafa, eşi ve 8 çocuğuyla 2011'de patlak veren iç savaşın ortasında kaldı. Son ana kadar ülkesini terk etmedi. Ancak, 2 çocuğunu rejim yanlılarının attığı bombaya kurban verdi. Ailesinin diğer fertlerinin hayatından endişe eden Muse Mustafa, 5 ay önce 6 çocuğu ve eşini de yanına alıp daha önce savaştan kaçarak İzmir'e yerleşen yakınlarının yanına geldi. Tek amacı ailesine bir lokma ekmek götürmek olan Muse Mustafa, çöplerden karton toplamaya başladı. Henüz 30 yaşında olan Muse Mustafa'nın yardımcılığını oğlu Ahmet Muse yapıyor. Savaşın içinde dünyaya gözlerini açan ve İzmir'e gelinceye kadar savaştan başka bir şey görmeyen Ahmet, minik elleriyle çöplerden karton topluyor. Gün içinde sıcağın da etkisiyle yorgun düşen Ahmet Muse, karton dolu çuvalların üzerinde uyuklayarak dinlenmeye çalışıyor. Eve gittiğinde ise çöpten bulabildiği oyuncaklarıyla oynuyor. 
 
Suriye'de bir an önce barışın sağlanmasını isteyen Muse Mustafa, şöyle dedi:
 
"Ahmet savaşın içinde doğdu, savaştan başka bir şey görmedi. Ahmet'in bir büyüğü ve bir küçüğü rejim yanlılarının attığı bombada hayatını kaybetti. O günden sonra ailemi ülkemden çıkartmaya karar verdim. Çocuklarım sağ olsun, karınları doysun yeter. Savaşın bitmesini ve ülkeme dönmek istiyorum. Suriye'de taksim vardı, taksicilik yapıp ailemin geçimini sağlıyordum. Burada bir süre iş aradım ancak bulamadım, sonra da karton toplamaya başladım." 
 
Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2016, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER