Sarı'ya Destek Çıktılar

DİSK, KESK, TMMOB, TTB İzmir yöneticileri DİSK Ege Temsilcisi Memiş Sarı’nın Yeni Asır Gazetesi’ne yönelik demokratik eleştiri hakkını kullandığını ancak gazete tarafından hedef gösterildiğini söyledi. Memiş, İzmir’deki emek ve demokrasi güçleri olarak Sarı’nın arkasında olduklarını, gazetenin tavrını protesto ettiklerini belirtti.

Sarı'ya Destek Çıktılar
 
İzmir’de 10 Ekim’de Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıyı prosto etmek için yapılan mitingde DİSK Age Bölge Temsilcisi Memiş Sarı konuşması sırasında iktidara yakın olduğunu söylediği gazetelerin yayınlarını eleştirip bazılarını yere attı. Bir gün sonra da Yeni Asır Gazetesi’ne giren bir gru kırmızı boya ve yumurta attı. Yeni Asır Gazetesi, bu saldırının Sarı’nın kendilerini hedef göstermesinden kaynaklandığını belirtip tepki gösterdi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ortak açıklamayla Sarı’ya sahip çıkıp, asıl Yeni Asır Gazetesi’nin hedef gösterdiğini öne sürdü. O
 
rtak açıklama metnini okuyan KESK Dönem Sözcüsü Bahri Akkan barış talebi için 10 Ekim’de insanlara yönelik Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamının, yüreğinde ve vicdanında insan sevgisi yatan herkesi derinden yaraladığını, mitingin emek örgütleri merkezli yapılması nedeniyle, doğal olarak bu örgütleri daha derinden yaraladığını belirtti. Akkan, şöyle dedi:
 
"Katledilen canımız, DİSK, KESK, TMMOB, TTB üyesidir, barıştan ve demokrasiden yana mücadele eden kardeşlerimizdir. Bu nedenle acımızı açığa vurmamız ve bu canice katliamın sorumlularına yönelik tepkimizi dile getirmemiz bazı çevreleri rahatsız etmiştir. Katliamı gerçekleştiren dünyanın en vahşi örgütü IŞİD’in ve onların bu ülkede rahatça barınıp katliam yapmasına göz yuman AKP hükümetinin sorumluluğunu başkalarına yükleme çabası bu gazetelerin manşetlerine yansımıştır.
 
DİSK Bölge Temsilcisi Memiş Sarı’nın demokratik eleştiri hakkını kullanarak bu gazetelerden, İzmir’de yayın Yapan Yeni Asır gazetesini eleştirdiğini belirten Akkan, şöyle devam etti:
 
"Sadece demokratik eleştiri hakkını kullanan ve gerçeklerin saptırılmasına karşı duruş gösteren Memiş arkadaşımız, Yeni Asır gazetesi ve Genel Yayın Yönetmeni tarafından yazılan yazılarda açıkça hedef gösterilmektedir. DİSK Bölge temsilcisinin gazetenin manşetinden hedef gösterilmesi nedeniyle, bölge temsilcimize yönelecek herhangi bir olumsuzluğun sorumlusu Yeni Asır Gazetesi ve onun Genel Yayın Yönetmeni olacaktır. AKP’nin doğrudan yayın organı haline gelen bir gazetenin Genel Yayın Yönetmeni’nin, yanına AKP’nin yönetiminin merkezinde bulunan bir milletvekilini alarak DİSK’i saldırgan bir örgüt gibi göstermeleri karşısında soruyoruz: ’AKP’li bir milletvekilinin başında bulunduğu AKP’li saldırganlar tarafından, Hürriyet Gazetesi’nin basılıp çamının çerçevesinin indirilmesine dair hangi tepkiyi göstermişlerdir? Buradan ifade ediyoruz ki; İzmir’deki emek ve demokrasi güçleri olarak, Bölge Temsilcimiz Memiş Sarı’nın arkasındayız. Temsilcimizin hedef gösterilmesini protesto ediyoruz. Karşılaşacağı olumsuzluğun sorumluluğunun Yeni Asır yöneticilerinde olduğunu ilan ediyoruz."
 
Ortak açıklamadan sonra söz alan TMMOB Dönem Sözcüsü Melih Yalçın, yitirdikleri 100’den fazla kişinin acısını yaşamak, hesap sormak istediklerini ancak, birilerinin gündem yaratarak Devlet’in, AKP’nin sorumluluğunun yoketmeye çalıştığını öne sürdü. Yalçın, "Biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Öfkemizi dinginleyerek kaos ortamında çıkacağız. Bu gazete artık yandaş olmaktan çıkmış AKP’nin yayın organı haline gelmiştir. Yıllardır emek ve demokrasi güçlerinde saldırmadığı kimse kalmamıştır. Uzun zamandır kimse yanıt vermiyordu. Yumurtalı eylem dünyanın her yerinde bir protesto eylemi biçimidir. Yargı organlarının böyle kararları vardır. Ben o yumurtalara acıdım. Çocuklara yedirilselerdi daha fazla iş yapılmış olurdu" dedi.
 
TTB yöneticisi Fatih Sürenkök ise, gazetenin Ankara’daki bombalı saldırı sonrası yapılan iş bırakma eylemiyle ilgili attığı manşetlerde yollarda kalan, okula gidemeyen öğrenci, hastanelere ulaşamayan hastalarla ilgili yazılar yayınlandığın belirterek "Bir-iki günlük iş bırakma her zaman oluyor. Hastalerde tedbirler alınıyor. Olağanüstü bir durumda her şey olağan gidebilir mi? Bu gazetenin yöneticileri ve köşe yazarları için hayat 10 Ekim Cumartesi günü saat 10.04’den sonra da olağan akışında devam etti mi?" dedi. Memiş Sarı’ya yönelik saldırıyı eleştirdikleri gibi binalara, kişilere yapılan saldırıları da kabul edemeyeceğini belirten Sürenkök, "Memiş Sarı ve ailesinin hedef gösterilmesini kabul etmemiz mümkün değil. Yargı ile söylediklerini geri alacaklardır. Yeter artık! Biz onları yok sayıyoruz" dedi. Genel-İş Sendikası 3 No’lu Şube Başkanı Gürol Doğan ve 5 No’lu Şube Başkanı Aylan Kara ise Yeni Asır gazatesi çalışanları ile problemelri olmadığını, ancak son dönemde gazetenin AKP’nin yayın organı ve bülteniymiş gibi yayın yaptığını, bu rahatsızlığı dile getirdiklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2015, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER