Şantaj İddiasıyla Suçlanan Gazetecilerin Yargılanacağı Tarih Belli Oldu

İzmir'deki ünlü işadamlarına şantaj yaptıkları iddiasıyla haklarında dava açılan gazeteciler Nivent K, Mutlu T. ve Ahmet D.'nin yargılanacağı tarihi belli oldu. Üç gazeteci için şantaj suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve bin güne kadar para cezası isteniyor...

Şantaj İddiasıyla Suçlanan Gazetecilerin Yargılanacağı Tarih Belli Oldu

İzmir'deki ünlü işadamlarının yatırımlarına yönelik bazı internet siteleri ve medya organları üzerinden ''şantaj'' yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturma tamamlandı. İddianamenin kabulü ile sanıklar Nivent K, Mutlu T. ve Ahmet D. hakkında şantaj suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve bin güne kadar para cezası istendi.
 
Cumhuriyet Savcısı Ayhan Yılmaz tarafından hazırlanan, Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Barankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kaya, Gazi Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Salih Mertan, Gazi Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Selim Amato'nun şikayetçi olarak yer aldığı iddianame 25. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

İddianamenin kabulü ile sanıklar Nivent K, Mutlu T. ve Ahmet D. hakkında şantaj suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve bin güne kadar para cezası istendi. Sanıklar ise suçlamaları kabul etmedi.

DURUŞMA TARİHİ 13 ARALIK

Öte yandan İzmir'deki ünlü işadamlarına şantaj yaptıkları iddiasıyla haklarında dava açılan gazetecilerin 25. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacağı tarih de belli oldu. Şantaj iddiasıyla yargılanacak gazeteciler Nivent K, Mutlu T. ve Ahmet D. 13 Aralık 2017 saat 13.30'da hakim karşısına çıkacak.

'ŞİKAYETÇİYİM'

İzmir Cumhuriyet Savcısı Ayhan Yılmaz tarafından hazırlanan iddianamede kente yatırım yapan işadamlarının, bazı internet siteleri ve medya organları tarafından kendilerine 'şantaj' yapıldığı iddiaları yer aldı.

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Nivent K. ile ilgili olarak, "2016 yılı yaz döneminde Basmane'deki dünya ticaret merkezi projemizle ilgili yazılar yazmaya başladı. Sonrasında Çeşme ve Bornova projelerimizle ilgili yalan ve iftira içerikli, şirketimin ve şahsımın itibarına zarar veren haberler yapmaya devam etti. Büyük yatırımcıların, Nivent K. ile birlikte hareket ettiğini düşündüğüm Ahmet D. ve Mutlu T. isimli şahıslar tarafından zor duruma düşürüldüğünü biliyorum. Nivent K. ve Mutlu T. isimli şahıslardan, şirketimle ilgili olarak yalan yanlış haber yapıp tarafıma şantaj uyguladıkları, ticari itibarımı zedelemeye çalıştıkları ve iftira atarak beni zor durumda bıraktıkları için davacı ve şikayetçiyim" dedi.

Barankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kaya ise, "26 Ağustos 2016 tarihinde internet sitesi üzerinden Uzundere'de bulunan şantiye alanımla ilgili olarak asılsız ve yanlış bir haber yaparak benim kardeşim üzerine tapulu olan arsayı bizim işgal ettiğimizi belirtir tarzda bir yazı yazdı. Yazmasının sebebi şahsın kendi internet üzerinden kurduğu siteye onların belirlediği ücret karşılığı reklam vermemi istemeleri, ben de bu şahısların talebini karşılamadığım için bu şekilde iftira da bulunarak benim ve şirketim adına onur kırıcı ve kariyerimi düşürücü sözler sarf ederek hakaret etmektedir. Ahmet D. ile Mutlu T'nin de bu şahısla irtibatlı olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

SUÇLAMALARI REDDETİLER

Şüpheli sıfatıyla ifade veren Mutlu T, Nivent K. ve Ahmet D. ise haklarındaki şantaj suçlamalarını asla kabul etmediklerini söyledi.

80 BİN LİRA İSTEDİLER

Gazi Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Salih Mertan ile Gazi Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Selim Amato da benzer iddialarda bulunarak reklam adı altında kendilerinden 80 bin lira para istendiğini öne sürerek, "Nivent K. ve Ahmet D. firmalara baskı yaparak haraç almaktadırlar" dedi. İddianamede ayrıca Orjin Grup ve İstinye Park Ortağı Zafer Yıldırım, Gazi Hastanesi Müdürü Adviye Onay Sofa, Has Ajans'ın Sahibi Harun Aygün ve Eski İzzet Yıldızhan Oteli'nin Sorumlusu Sinan Kalo'nun da sanıklar aleyhine tanık olarak verdikleri ifadeler yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2017, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER