Sanal Hastane Hizmete Girdi

İzmir’in Konak İlçesi’ndeki İbn-i Sina Sağlık Meslek ve Teknik Lisesi’nde görevli 4 öğretmenin hazırladığı proje kapsamında, liseye, İZKA ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkısıyla sanal hastane yapıldı. Toplam 429 bin 170 TL harcanarak yaptırılan sanal hastane, törenle açıldı.

Sanal Hastane Hizmete Girdi
İbn-i Sina Sağlık Meslek ve Teknik Lisesi’nde görevli öğretmenler Yeliz Yılmaz, Güler Özbaykuş, Hatice Dalaner ve Nazan Niron, ’Teknoloji destekli mesleki uygulama laboratuvarı’ adlı projeyi hazırlayıp İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ile Milliği Eğitim Bakanlığı’na sundu. Harekete geçen Bakanlık ile İZKA projeye destek kararı aldı. Buna göre, toplam 429 bin 170 TL’ye mal olan projenin yüzde 90’ını İZKA, yüzde 10’unu da Milli Eğitim Bakanlığı karşıladı. Projenin koordinatörlüğünü ise Cihan Özen yaptı. Kısa sürede tamamlanan sanal hastanenin açılı için lisede tören düzenlendi. Törene, Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Arif Aytan, lisenin müdürü Aydın Yüzbaşıoğulları, projeye destek veren kurumların temsilcileri, öğretmen ve davetliler katıldı. Projeyi hazırlayan öğretmenlerden Yeliz Yılmaz, proje hakkında bilgiler verirken, müdür Yüzbaşıoğlulları destekte bulunanlara teşekkür etti.
 
TÜRKİYE’DE İLK
 
Türkiye’de ilk kez bir okulda teknoloji destekli ve uygulamalı sanal hastane kurulduğunun vurgulandığı törenin ardından açılışı yapılan hastanede, bir insan gibi tepki verip nefes alıp veren mankenin yanı sıra, ameliyathane, görüntülü sistemler, defibrilator, ameliyat sırasında kullanılan tıbbi aletler, sedyeler, çeşitli maketler ve akıllı tahtalar bulunuyor. Projeyle lisede eğitim gören gençlerin, hastaya zarar vermeden öğrenme ve tekrar etme kabiliyetlerini arttırmak, laboratuvardaki tüm malzeme ve teknolojik cihazların amacına uygun doğru bir şekilde kullanılmasını sağlamanın amaçlandığı bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER