Salih K'ya Ömür Boyu Hapis

İzmir’in Karşıyaka İlçesi’nde, boşandığı iki çocuk annesi avukat 53 yaşındaki Jale Soydan’ı aracına binerken apartmanın otoparkında tabancayla ateş edip ağır yaralayan 64 yaşındaki Salih K.’nın ömür boyu hapis istemiyle yargılanmasına başlandı.

Salih K'ya Ömür Boyu Hapis
Olay, geçen nisan ayında Mavişehir semtinde meydana geldi. Koruma kararı bulunan iki çocuk annesi avukat Jale Soydan, evinden çıkıp işe gitmek üzere aracına binmek için otoparka doğru yürümeye başladı. Bu sırada Soydan’ı takip eden eski eşi Salih K., Soydan’a tabancayla ateş açtı. Ağır yaralanan Jale Soydan yere yığılırken, Salih K. ise iddialara göre 12 el ateş ettiği eski eşinin öldüğünü düşünerek, namluyu bu kez kendisine çevirip intihara kalkıştı. Ancak silahı ateş almayan Salih K., polise gidip teslim oldu.
 
Avukat Jale Soydan, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından Karşıyaka Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Vücudunda 12 mermi giriş çıkış izi tespit edilen Soydan’ın tedavisi halen devam ediyor.
 
YARGILANMASINA BAŞLANDI
 
Tutuklanan Salih K., öldürmeye teşebbüsten hakkında ömür boyu hapis istemiyle Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada hakim önüne çıktı. Duruşmaya, İzmir Barosu Başkanı Avukat Aydın Özcan, Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Nuriye Kadan, 35’e yakın avukat ile Bireysel Silahlanmaya Tepki Platformu adına avukat Özge Eşsizhan Yavuz katıldı.
 
Sanık Salih K. savunmasında eşi Jale Soydan’dan boşandığını, ancak Çeşme’deki yazlık evde birlikte yaşamaya devam ettiklerini ileri sürdü. Cep telefonuna gelen bir mesajda verilen numaranın boşandığı eşini rahatsız ettiğinin belirtildiğini kaydeden Salih K., bu numarayı aradığında çıkan kişinin eşini tanımadığını söylediğini anlattı.
 
Bu kez Karşıyaka’da yaşadıkları eve gelen bir kargo fişinde aynı kişinin adını görünce kavgasının karıştığını anlatan Salih K., "Olay günü eşin evden çıkmış otoparka doğru gidiyordu. Peşinden gittim. Kargo fişinin gerçek olup olmadığını sordum. İnkar etti, bağırmaya başladı. Ağzından bir bayana yakışmayacak, burada söyleyemeyeceğim bir söz çıktı. Ben gençliğimden beri silah taşıyorum. Bana en ağır cezayı verseniz söyleyemeyeceğim sözü söyleyince silahımı çıkartarak ateşledim. Kaç defa ateş ettiğimi hatırlamıyorum. Öldü zannettim. Silahın namlusunu iki kez boğazıma dayayıp ateşleyemedim. Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar" dedi.
 
TAHLİYE TALEBİNE RET
 
Jale Soydan’ın avukatlarından Ayhan Yıldız söz alıp, müvekkilinin Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde tedavi gördüğünü, duruşmaya gelecek durumda olmadığını, ancak hastanede ifade verebileceğini söyledi. İzmir Barosu ve Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Avukat Nuriye Kadan, davaya katılma talebinde bulundu.
 
Mahkeme heyeti, İzmir Barosu’nun müdahillik talebiyle ilgili bir dahaki celsede karar verilmesine, mağdurun tedavi gördüğü hastanede ifadesinin alınmasına, hayati tehlikesinin bulunup bulunmadığına ilişkin Adli Tıp’tan rapor alınmasına ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2015, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER