Sakız Koyunu Podyuma Çıktı

İzmir’in Çeşme İlçesi’nde Çeşme Belediyesi’nin düzenlediği Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği, renkli görüntülere sahne oldu. Sakız koyunlarının kıyasıya rekabet ettiği etkinlikte organik ürünler de beğeniye sunuldu.

Sakız Koyunu Podyuma Çıktı
Çeşme Ovacık’ta heyecan yaratan etkinliğe katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in yerelde kalkınması için 30 ilçe ve 600’e yakın köyde başlattıkları kırsalda kalkınma çalışmalarını Yarımada’da sürdürdüklerini belirterek, “Bugün de Sakız koyununun ilerlemesi, gelişmesi için çalışmalar var. Bu etkinlikleri, festivalleri, tarımın ve hayvancılığın kalkınmasını desteklemek için önemsiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bilgi birikimini, Tarım Daire Başkanlığımızın tecrübelerini hem de bütün maddi imkanlarımızı seferber ederek kırsalımızı hayvancılığından tarımına, turizmine kadar kalkındırmak istiyoruz. Amacımız budur" diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali’ni daha da büyütmenin yanı sıra, sakız koyunculuğunu geliştirmek için de her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
 
Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise 4. kez düzenlenen festivalin Ovacık’ta ilk kez yapıldığını söyledi. Dalgıç, Sakız koyunun özel bir tür olduğunu vurgulayarak şenliği bu nedenle fazlasıyla önemsediklerini ifade etti.
 
4 KATEGORİDE ÖDÜL ALDILAR
 
Çeşme ilçesinin karakteristik bir değeri olan Sakız koyununu yaşatmak ve yetiştirici sayısını artırmak için düzenlenen "Çeşme Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği" temaya da uygun olarak Türkiye’de Sakız koyunu yetiştiriciliğinin en yoğun olarak yapıldığı bölgelerden Çeşme’nin Ovacık Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Şenlik, hem kavun ve enginar tarlaları hem de üzüm bağlarıyla organik tarım cennetini andıran Ovacık’ın dokusuna ayrı bir renk daha kattı.
 
Şenlik kapsamında düzenlenen Sakız Koyunu Yarışması’nda veteriner ve yetiştiricilerden oluşan jüri üyeleri, ırkının özelliklerini en iyi taşıyan Sakız koyunu, koçu, dişi toklu ve erkek toklu olmak üzere toplam 4 dalda ödül verdi.
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2015, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER