banner9

Sakız Güzelleri Çeşme'de Yarışacak

İzmir’in Çeşme İlçesi’nde düzenlenecek Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği’nde, Sakız koyunları güzellik yarışması yapılacak.

Sakız Güzelleri Çeşme'de Yarışacak
Çeşme Belediyesi ilçenin karakteristik bir değeri olan Sakız koyununu yaşatmak ve yetiştirici sayısını artırmak için 4 Ekim tarihinde Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği düzenleyecek. Çeşme’nin Ovacık Mahallesi’nde gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında, kavun, enginar tarlaları ve üzüm bağlarının bulunduğu bereketli topraklarıyla organik bir tarım cenneti olan Ovacık’ın dokusuna uygun bir program hazırlandı.
 
Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği, saat 10.00’da Çeşme Sıdıka-Kelami Ertan Lisesi önünde biraraya gelen temalı kortejin, Çeşme Çarşısı olarak bilinen İnkılap Caddesi üzerinden Çeşme Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşüyle başlayacak. Saat 13.00’te de Ovacık Mahallesi’nde düzenlenen Sakız Koyunu Güzellik Yarışması ile devam edecek. Ovacık’ta şenlik günü açılan stantlarda, sabah 09.00’dan akşam 22.00’ye kadar çeşitli doğal ürünler festival ziyaretçileriyle buluşacak. Üzüm ve kış kavunu olarak da bilinen Çeşme kavunu başta olmak üzere, bölge sakinlerinin tarla ve bahçelerinde alın teriyle yetiştirdiği tarım ürünleri ile bu ürünlerden elde edilen ev yapımı reçel ve konserveler beğeniye sunulacak. Yerel müzisyenlerin performansı eşliğinde, köyün kültürel değerleri arasında bulunan Ovacık Zeybeği, ihtiyar delikanlılar tarafından oynanacak.
 
"SAKIZ KOYUNUNU YAŞATACAĞIZ"
 
Sakız koçlarının, Osmanlı Devleti döneminde bembeyaz tüyleri ve ihtişamlı gövdesi nedeniyle Osmanlı padişah ve şehzadelerinin adak ve kurbanlığı olarak seçildiğini anlatan CHP’li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, koçların bu dönemlerde Çeşme’den İstanbul’daki saraya özel olarak kurbanlık gönderildiğini hatırlattı. Başkan Dalgıç, "Sakız koyunu, son dönemlerde ırk karışımları ve hayvan yetiştiricisinin başka mesleklere yönelimi nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Şenliği, yetiştiricileri desteklemek ve Çeşme Yarımadası’na özgü bir değer olan Sakız koyununa dikkat çekmek ve yaşatmak için düzenliyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2015, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER