banner9

Sakız Adası Roket Savaşı

Türkler ayaklanmaya önlem olarak kutlamalarda atılan toplara 1889’da el koyunca, iki kilise cemaati 124 yıldır havai fişekle savaşıyor...

Sakız Adası Roket Savaşı

 

RÜZGAR ESMEYİNCE ROKET SAVAŞI SÖNÜK GEÇTİ
 
Hıristiyan aleminde İsa Peygamber’in gördüğü işkencelerin ardından önce çarmıha gerilmesi, sonra da ruhunun göğe yükselerek dirilmesini sembolize eden Paskalya etkinlikleri Yunanistan’ın Sakız Adası’nda kutlandı. Geçtiğimiz 24 Nisan’da Sakız Belediye Başkanı Polidoros Lamprionidis başkanlığındaki turizm heyeti İzmir’e gelerek İzmir Ticaret Odası’nda (İTO), İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş önderliğinde gerçekleştirilen toplantıda Türkleri Paskalya kutlamaları kapsamında düzenlenen roket savaşına davet etmişti. Bu davet üzerine yaklaşık 700 kişi Sakız adasındaki havai fişek savaşını (Ruketopolemos - Roket savaşı) izlemeye geldi. Geçtiğimiz yıl da gerek Çeşme üzerinden feribotlarla gerekse kendi tekneleriyle adaya gelen yaklaşık 500 Türk roket savaşını izlemişti. 
 
İKİ BUÇUK SAAT BOYUNCA BİRBİRLERİNE HAVAİ FİŞEK ATTILAR
Vrondados köyünde gerçekleştirilen ve aralarında 400 metre mesafe bulunan Aziz Markos ve Panagia Erityani Kiliseleri arasında kökleri Osmanlı hakimiyeti dönemine kadar dayanan roket savaşı saat 23.07’de başladı. Gece 01.30’a kadar devam eden havai fişek saldırıları başlangıçta rüzgarın esmemesi nedeniyle sönük geçti. Atılan fişeklerden çıkan dumanlar rüzgarsızlık nedeniyle dağılmayınca geçen yılki görsel şölen bu yıl yaşanmadı. Saat 00.30’dan sonra hafif esmeye başlayan rüzgar, dumanı dağıtınca izleyenler keyifli bir gösteriye tanıklık etti. Ama çoğu kişi o saatte çoktan geri dönmüştü. Geçtiğimiz yıl saat 23.00’de başlayan roket savaşı saat 00.00 sıralarında sona ermişti. 
 
İSA PEYGAMBER’İN DİRİLİŞİ KUTLANDI
Geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen Apukurya (Apokries) etkinliklerinin ardından başlayan ve Hıristiyan aleminde İsa Peygamber’in 40 gün işkence gördükten sonra çarmıha gerilmesi ve sonrasında ruhunun göğe yükselerek dirilmesini sembolize eden Paskalya dönemine kadar süren 40 gün et yememe perhizi de 4 Mayıs akşamı gece 00.00’da sona erdi. 
 
SAPANDAN TOPA, TOPTAN HAVAİ FİŞEKE
Vrondados köyünde kökleri Osmanlı hakimiyeti dönemine kadar dayanan roket savaşı geleneği aralarında 400 metre mesafe bulunan Aziz Markos ve Panagia Erityani adlı iki kilise arasında yapılıyor. Bu savaş hem yüzyıllardır süren bir geleneği yaşatır, hem de izleyenlere görsel bir şölen sunar. Aziz Markos Kilisesi daha yenidir. Büyük bir olasılıkla cemaat kazanma çekişmesi nedeniyle iki kilisenin çocukları arasında sapanla birbirlerine taş atarak başlayan sürtüşmeye Paskalya bayramı zamanında büyükler de katılmış. Zamanla İsa’nın dirilişi kutlamaları kiliselerin avlularına yerleştirilen toplarla yapılan atışlara bırakmış. Kutlamalar uzun yıllar top atışlarıyla sürdükten sonra 1889 yılında tehlikeli boyutlara gelince Türkler hem bunu önlemek, hem de adalıların ayaklanma tehlikesini ortadan kaldırmak için bu toplara el koyar. Bu geleneği Türkleri rahatsız etmeden sürdürmek isteyen Sakızlılar havai fişekte karar kılmışlar. O gündür bugündür Aziz Markos kilisesinin kubbesiyle, ana giriş kapısının üzerindeki Aziz Markos heykeline, karşı tarafta ise Panagia Erityani kilisesinin saatine karşılıklı binlerce havai fişek fırlatılıyor. Bu havai fişeklerin hazırlanmasına ise yaz aylarında başlanıyor. Büyük Cumartesi günü saat 21.00’de duyulmaya başlayan patlama sesleri adadaki turistleri buraya çekiyor. Saat 23.00’te ise toplu saldırıya geçilir, yarım saat içinde binlerce havai fişek ateşlenir. 23.30’da geçici ateşkes yapılır, kiliselere ibadete girilir ve rampalara yeni fişekler yerleştirilir. ‘Hristos Anesti - İsa dirildi’ sözleri duyulduğunda savaş yeniden başlar.
Bu savaşın tek galibi ise yüzyıllardır gerçekleştirilen gelenektir. Vrondadoslular ise ertesi gün Lambri’nin gününde barışırlar.
 
Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2013, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER