Sakin Şehir, GAP Temsilcilerini Ağırladı

İzmir’in Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilçeyi ziyaret eden 30 kişilik GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı heyetine Cittaslow (Sakin Şehir) sunumu yaparak, tüm bölgelere taşımayı başardıkları yerel kalkınma modelinden örnekler verdi.

Sakin Şehir, GAP Temsilcilerini Ağırladı
 
İzmir’de kırsal bölgelerde yapılan gelişmeleri yakından görmek için ziyarete gelen 30 kişilik GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı heyeti, Seferihisar’da incelemelerde bulundu. İncelemeye GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Açıkgöz, Türkiye Kalkınma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi İbrahim Tuğrul, Türkiye Kalkınma Vakfı Proje Uzmanı Sevim Karasungur, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Yüksel Aslan Acer, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Ayşe Esra Belge, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Zirek, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Emin Özçınar, Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır, Nizip Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Bülent Bilici katıldı.
 
Heyete CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Zenşiye Güler Kent Belleği ve Anı Evi’nde Seferihisar’ın gelişimine yönelik neler yaptıklarını sunumla anlattı. Başkan Soyer, sunumunda Cittaslow projesi ile birlikte yerel halkın ve köylülerin daha çok üretmeye başladığını belirterek, kadınların evlerinden çıkarak ekonomik hayata dahil olmaları ve para kazanmalarını sağladıklarını anlattı. Soyer, ilçenin tüm bu çalışmalarla birlikte bir çekim merkezi haline dönüşerek, 6 yıl içerisinde toplam değerini 5 katın üzerinde arttığını söyledi. Heyet, sunumun ardından Seferihisar Belediyesi yetkilileriyle birlikte Can Yücel Tohum Merkezi ve Seferihisar Mandalina Üretici Birliği’ni gezerek bilgiler aldı. Heyetin son durağı, Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, deneyimlerini ve gelecek vizyonlarını misafirlerle paylaştı.
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2015, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER