banner9

Sahnede Evlilik Teklifi

İzmir’de, Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnelenen Müfettiş isimli oyunun sonunda, İZFAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Zeliha Gül Şener tarafından usta oyuncu Haldun Dormen’e tiyatroya verdiği emekten dolayı plaket verildi. Başrol oyuncusu Anıl Yülek’in ekip arkadaşı Damla Celcisoğlu’na yaptığı evlenme teklifi de gecenin sürprizi oldu.

Sahnede Evlilik Teklifi
 
Atatürk Açıkhava Tiyatrosu ve İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde Folkart’ın sponsorluğunda tiyatroseverlerle buluşan oyunlar yoğun ilgi görüyor. Tiyatro tutkunları fuarın başlamasından bu yana her gece uzun kuyruklar oluşturup, salonları dolduruyor. İzmirliler tiyatroya olan aşklarını sahnelenen Müfettiş ve Patron Çıldırdı oyunlarında da sürdürdü.
 
MÜFETTİŞ OYUNU
 
Nikolay Gogol’un klasikleşmiş ölümsüz eseri Müfettiş oyununda büyük usta Haldun Dormen ile birlikte; Anıl Yülek, Hakan Altıner, Selda Özbek, Savaş Bayındır, Emre Büyükpınar, Barış Kıralioğlu, Tayfun Yılmaz, Burcu Akyürek, Caner Tör ve Efe Yeşilay sahne aldı. Oyunun yönetmenliğini ise Cenk Tunalı üstlendi. Oyunda, yüzyıllardır bürokraside bitmeyen yozlaşmış kirli ilişkiler, sahtekârlıklar ve insanların ikiyüzlülüğü, dönemin sosyal ve toplumsal konularını içerisinde, çok iyi bir mizahi üslupla anlatıldı.
 
Yönettiği kente kılık değiştirmiş bir müfettiş geleceğini öğrenen Kaymakam, bütün bürokratlarını toplayıp müfettişin en iyi biçimde ağırlanması talimatını verir. Yöneticiler, ne yapacaklarını şaşırmıştır; birkaç gündür kasabada bulunan iyi giyimli Hlestekov'u beklenen müfettiş zannederler. Oysa Hlestakov müfettiş değil, zengin bir toprak ağasının oğludur. Kumar oynayıp harçlığını çarçur ettiğinden parasız kalmıştır ve bir handa uşağı Osip ile birlikte kalmaktadır. Hlestakov, onu müfettiş sanan belediye başkanının ziyareti üzerine durumdan yararlanır. Kendisine sunulan ikramları kabul eder ve işi, halkın şikayetlerini dinlemeye, çözüm getireceği umudu yaratıp rüşvet almaya kadar vardırır. Uşağının uyarması üzerine gerçek anlaşılmadan kenti terk etme hazırlıklarına girişen sahte müfettiş olanı biteni bir mektupla Petersburg’daki gazeteci arkadaşına aktarır. Mektubu alan posta müdürü, müfettişin sahte olduğunu öğrenir. Kasaba yöneticileri aldatıldıklarını anladıkları sırada kasabaya gerçek müfettişin gelmesi ile yaşananlar tiyatroseverlere keyifli anlar yaşattı. 
 
EVLENME TEKLİFİ
 
Sanatseverler oyun bittikten sonra usta oyuncuyu ve ekibini de uzun süre alkışladı. Müfettiş oyunu sonrası usta oyuncu Haldun Dormen'e Folkart ve İZFAŞ tarafından plaket takdim edildi. Plaket takdimi sonrası oyunda rol alan Anıl Yülek, ekip arkadaşı Damla Celcisoğlu'na sürpriz bir evlenme teklifinde bulundu. Sahnede gerçekleşen evlilik teklifi sürpriziyle sanatseverler adeta şok yaşadı.İzmirli olduğunu belirten oyuncuya alkışlarıyla destek veren sanatseverler, teklife 'evet' cevabı veren Celcisoğlu ve Yülek'e mutluluklar diledi.
 
İSMET İNÖNÜ KÜLTÜR MERKEZİ
 
Merhum büyük usta Nejat Uygur’un yazdığı Patron Çıldırdı ise, Folkart sponsorluğunda İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde tiyatro severlerle buluştu. Birol Engeler’in yönettiği oyunda Sezai Aydın, Alev Oraloğlu, Kirkor Dinçkayıkçı, Burcu Tuna, Engin Alpateş, Melih Çardak ve Taies Farzan rol aldı. Paris’e amcasından para almak için gönderilen ailenin genç kızı Leyla’nın, para yerine yanında bir erkek ile eve dönmesiyle gelişen olayların anlatıldığı oyunu izleyenler, kahkaha dolu bir gece yaşadı. Salonu tamamen dolduran izleyiciler, oyun boyunca gülmeleriyle keyifli zaman geçirdiler.
 
Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda 4 Eylül Pazar günü Marko Paşa, İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde ise aynı gün Kelebelerler Özgürdür isimli oyunlar sahnelenecek. Oyunlar ücretsiz olarak izlenebilecek.
 
 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2016, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER