Sağlıklı Yaşamın Yeni Mabedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeniden düzenleyerek Bucalıların hizmetine sunduğu Hasanağa Bahçesi, adeta cennetten bir köşeye dönüştü. İçinde tartan pist, basket sahaları, tenis kortu, kaykay pisti ve çocuk trafik oyun alanı oluşturulan bahçedeki asırlık ağaçların gölgesi, sağlıklı yaşam için spor yapanların yeni gözdesi oldu.

Sağlıklı Yaşamın Yeni Mabedi
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından modern bir anlayışla yeniden düzenlenen Hasanağa Bahçesi, Bucalılardan tam not aldı. Uzun süren yenileme çalışmalarının ardından adeta bir spor kompleksine dönüşen bahçede yürüyüş ve egzersiz yapmak için buluşan bölge sakinleri, “Beklediğimize değdi. İlçemiz eski haliyle kıyaslanmayacak kadar güzel bir tesis kazandı” diye konuştu.  
 
Bucalıların nefes aldığı simge mekanlardan biri olan Hasanağa Bahçesi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, toplam 96 dönümlük alanda doğal doku korunarak yenileme çalışması yapıldı. Bahçedeki asırlık ağaçların arasında gezinti ve dinlenme alanları yeniden düzenlendi. 1400 metrelik tartan pist, 1000 metrelik bisiklet yolu, 2 adet basketbol sahası, tenis kortu, duvar tenis kortu, kaykay pisti ve tuvalet binası yapıldı. Ayrıca 50 araçlık açık otopark, 2 adet çocuk oyun alanı ile çocuk bisiklet ve küçük araba pisti oluşturuldu. Düzenlemede engellilerin kullanımı da göz önüne alındı. Toplam maliyeti yaklaşık 5,5 milyon TL’yi bulan çalışmalar kapsamında Hasanağa Bahçesi, yeni şehir mobilyaları ile süslendi, vatandaşların geceleri de huzur içinde kullanabilmeleri için dekoratif bir anlayışla yeniden ışıklandırıldı. 
 
Herkes memnun
 
Yeni görünümüyle büyük beğeni toplayan Hasanağa Bahçesi, her gün sabahın ilk ışıklarından itibaren sağlıklı yaşam için yürüyüş ve egzersiz yapan Bucalıların akınına uğruyor. Tartan pist ve bisiklet pistinde ter atanlar ve parka yerleştirilen kondisyon aletlerini kullananlarla Hasanağa Bahçesi bir spor kompleksini andırıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bahçedeki düzenlemeler nedeniyle teşekkür eden Bucalılar, yapılanların korunması konusunda ise vatandaşların duyarlılık göstermesini istiyor.
 
Bahçenin tarihçesi 
 
Buca’nın en önemli yeşil alanlarından biri olan Hasanağa Bahçesi’nin, İtalyan asıllı Levanten işadamı Aliotti'nin ölümü üzerine, mülk varisleri tarafından satılığa çıkarıldığı ve 1926 yılında Ödemiş eşrafından Sarıgöllü Hasan Ağa tarafından satın alındığı biliniyor. Hasan Ağa, biri bahçenin kuzey, diğeri güneybatı köşesinde iki konut inşa ettirmiş, esas köşk ile diğer servis lojmanlarını ve bağ köşkünü konut olarak kiraya vermiş. 1930'lu yılların başlarında köşk yanmış. Bahçe ise Hasan Ağa ailesinin mülkiyetinde bulunduğu sürede halka açık tutulmuş, Bucalılar için bir mesire yeri olarak kullanılmış ve Hasan Ağa Bahçesi olarak adlandırılmış. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2003 yılında bahçeyi çevreleyen duvarları yıkarak yeşil dokunun ilçeyle bütünleşmesini sağlamıştı.
 
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2013, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER