Sabahattin Ali Bornova'da Anıldı

Bornova Belediyesi, Sabahattin Ali’nin anısına doğumunun 108’inci yılında Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın’ın konuşmacı olduğu söyleşi düzenledi. Sabahattin Ali’nin Türk edebiyatına büyük bir zenginlik kattığını söyleyen Aydın, ‘Onun hayata kattıklarını tekrar hayatla buluşturmak için daha çok üretmeliyiz” dedi

Sabahattin Ali Bornova'da Anıldı
Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın, Sabahattin Ali’nin 108’inci doğum yıldönümü anısına Bornova Belediyesi Nikah Salonu’nda düzenlenen söyleşide ünlü yazarın hayatı ve toplumsal olaylara bakışına ilişkin bilinmeyen detayları anlattı. Sabahattin Ali’nin Türkiye’de çok uzun yıllar yasaklı olmasına rağmen Avrupa’nın pek çok ülkesinde eserlerinin okullarda ders kitabı olarak okutulduğunu söyleyen Aydın,  “Onun yazdığı öykülerden senaryolaştırılan filmler ve oyunlar hep başarılı oldu. Bu sadece Sabahattin Ali’nin sözcük zengini olmasından değil aynı zamanda Anadolu’nun içinden biri ve gerçek sahiplerinden olduğu içindi” dedi. 
 
Sabahattin Ali’nin Brecht, Gogol’ü, Shakespeare gibi yazarları kendi dillerinde okuyup özümsediğini ve bu aydınlanmacı düşüncelerin kendi ülkesinde de yayılması için mücadele verdiğini belirten Aydın, “Onun hayatımıza kattığı zenginlikleri tekrar hayatla buluşturmak için bize düşen görev sanatta edebiyatta üretmektir” diye konuştu.
 
Aydın’ın dinleyicilere de söz verdiği söyleşide karşılıklı fikirlerin paylaşıldığı sohbet ortamı da oluştu. Etkinliğin ardından Bornova Belediye Başkan Vekili Mehmet Poyraz, Orhan Aydın’a çiçek vererek Bornovalılar adına teşekkür etti. Kendisine gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Aydın, “Paylaşmak güzeldir” diyerek demetteki çiçekleri salondaki dinleyicilere verdi.
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2015, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER