Rüzgâr'ın Hayatı Belgesel Oldu

Karşıyaka Belediyesi tarafından üç yıl önce sokakta bulunarak eğitilen ve Türkiye’deki 22 sertifikalı arama kurtarma köpeği arasına girmeyi başaran Rüzgâr’ın hayatı belgesel oldu. Sokak hayvanlarının yaşadığı sorunları araştıran Dokuz Eylül ve Yaşar üniversitelerinden akademisyenler, Rüzgâr’ın zorlu yaşamını ve örnek başarısını ‘başrolde’ ele aldı.

Rüzgâr'ın Hayatı Belgesel Oldu
RÜZGÂR İLHAM YARATTI
 
Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yüksel Batur ile Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Ahmet Özkan, sahipsiz hayvanların yaşadıkları sorunları ve sokakta karşılaştıkları zorlukları konu alan bir belgesel film hazırladı. İki akademisyene ilham veren sokak köpeği ise Karşıyaka Belediyesi tarafından 3 yıl önce sokakta bulunan ve aldığı eğitim sonrasında Türkiye’deki 22 sertifikalı arama kurtarma köpeği arasına girmeyi başaran Rüzgâr oldu.
 
ÇALIŞMALAR ÖRNEK OLDU
 
Henüz 1,5 yaşındayken, belediyenin Veteriner İşleri ekipleri tarafından bulunan Rüzgâr’ın zorlu hayatı ve azimle kazandığı başarı, belgeselde örnek olarak gösterildi. Hayvan severlere “Barınaklardan alacağınız köpekler, doğru bir eğitimle, eşsiz özelliklere sahip olabilir” mesajı verildi. Belgeselde ayrıca, Karşıyaka Belediyesi’nin sokak hayvanları ile ilgili bakım, barınma ve sahiplendirme gibi çalışmaları da ele alındı. Filmin, belgesel gösterimlerinde ve can dostlara yönelik çeşitli etkinliklerde izleneceği belirtildi.
 
BELGESEL ÖZENDİRİCİ OLACAK
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ahmet Özkan “Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ile ortak bir proje geliştirdik. Rüzgâr’ın zorlu ama örnek yaşamı üzerinden belgesel hazırladık. Sokak hayvanlarının sahiplendirildiğinde, ne tür başarılara imza atabileceğini göstermek istedik biraz da. Sahipsiz can dostlarımızın sahiplenilmesini ve sıcak birer yuvaya kavuşmalarını özendirmek istiyoruz” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER