banner51

Rusya'da Rusya'yı Uyardı

Rusya’nın Kazan şehrinde düzenlenen kongrede Avrasya’nın geleceği tartışıldı.

Rusya'da Rusya'yı Uyardı
Kongrede Türkiye’yi temsilen katılan AK Parti İzmir milletvekili ve dışişleri komisyon üyesi Rifat Sait, Ermeni Bakan’a “Yalan söylüyorsunuz” dedi
 
Sait, Rusya’da Rusya’yı uyardı
 
'Avrasya forumu’ Rusya’nın özerk bölgesi Tataristan'ın başkenti Kazan'da 27-28 Kasım tarihleri arasında düzenlendi. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un onur konuğu olduğu kongreye Türkiye’yi temsilen AK Parti İzmir milletvekili ve Meclis Dışişleri komisyon üyesi Rifat Sait katıldı.
 
Bu yıl ikincisi düzenlenen kongrede Avrasya’da Kazanımlar ve Sorunlar masaya yatırıldı. Türkiye'yi AK Parti İzmir Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Rifat Sait temsil etti. Forumda konuşan Sait, Türkiye'nin Avrasya bölgesindeki önemine değinerek, Türkiyesiz bir Avrasya düşünülemez dedi. Sait, Rusya’da yaptığı konuşmada Türkiye, Stratejik coğrafi yerleşkesi ile Avrupa, Asya, Avrasya, Balkan, Orta Doğu ve Kafkasya’nın bir ülkesidir. Türkiye bir dünya ülkesi ve lider bir ülkedir, dedi Sait, Rusya’da yaptığı konuşmada  Rusya'yı "bölgedeki sorunları çözmeye ve istikrarı korumaya" çağırdı. Türkiye'nin dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisi arasında yer aldığını, hedefinin ise ilk 10'a girmek olduğunu dile getiren Sait, "Türkiye'nin Avrasya ülkeleri ile dış ticaret hacmi 3,5 milyar dolar. Bölge ülkeleri arasında Kazakistan ve Kırgızistan, Türkiye'nin stratejik ortakları arasındadır" dedi. Bölge sorunlarına değinen Sait, Ukrayna ve Kırım sorunları bir an önce çözülmeli, Kırım’ın Rusya tarafından Azerbaycan’ın Karabağ bölgesi ise Ermenistan tarafından işgal edilmiştir, bu işgaller bir an önce sona ermelidir, dedi. Avrasya’daki bütün bu sorunların arkasında bir şekilde Rusya var, hatta Balkanlarda Sırbistan’ın Bosna ve Kosova ile sorununda da Rusya’nın aktif olduğunu görüyoruz. Suriye’ye müdahale edilmesine Birleşmiş Milletler bünyesinde veto eden ülke de Rusya. Bütün bu sorunları isterse Rusya çözebilir, dedi. Sait, Türkiye ve Rusya iki büyük mıknatıs güç, ters olduklarında birbirlerini itiyorlar, ancak diğer uçlarını kullansalar bölgede çok güçlü bir çekim gücü oluşturabilirler, dedi. 
 
Rifat Sait, foruma katılan Ermenistan’ın Milli Eğitim bakanının yaptığı konuşmada değindiği 2015 yılı için sözde Ermeni etkinlikleri için cevap verdi. Sait, foruma Ermenistan adına katılan bakan düzeyindeki temsilcinin sözlerini kastederek "Forumda Ermenistan'ı temsil eden Milli Eğitim Bakanı 2015'te sözde Ermeni soykırımından bahsetti. Bu iddiaların doğru olmadığını söylüyoruz. Bütün bunlar yalandır, Türkiye olarak sözde Ermeni soykırımı iddialarının tarihçilerin konuşması gerektiğini bildiriyoruz" diye konuştu. Sait, Ermeniler Osmanlı döneminde Milleti Sadıka yani sadık birer milletti, ancak daha sonra başka ülkelerin etkisiyle değiştiler, dedi. Türkiye ve Rusya ilişkilerinden bahseden Sait, Rusya'nın Avrasya'daki sorunları Türkiye ile çözmesi gerektiğini söyledi. Sait, "Türkiye ve Rusya iki güçlü devlettir. Türkiye ve Rusya'nın ekonomik, kültürel ve ticari alanlarda yan yana olması, sorunların çözümünde ortak davranması ve diyalog kurması en büyük arzumuzdur" ifadelerini kullandı. 
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2014, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER