banner51

Renkli Konferans

Dokuz Eylül Üniversitesi; Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği ve Denizcilik Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Kuzeybatı Afrika Günü" konferansı, Çakabey Deniz Feneri Konferans Salonu’nda yapıldı. Katılımcılar, öğrencilerin geleneksel kıyafetleriyle yaptıkları renkli dans gösterisiyle keyifli zaman geçirdi.

Renkli Konferans
 
İzmir Başta olmak üzere Türkiye’nin her bölgesinde eğitim için gelen Kuzeybatı Afrikalı öğrenciler, kendi ülkelerine ait kültürlerini aktarmak için bir araya geldi. Konferansa, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı İzmir Koordinatörü Dr. Fırat Yaldız, İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği Başkanı Doç. Dr. Mehmet Çevik, Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güldem Cerit ve çok sayıda öğrenci katıldı.
 
Organizasyona sponsor olan ve geçtiğimiz günlerde kaçırılan Türk denizcilerinin kurtarılmasında büyük emeği olan DEİK-Türkiye-Nijerya İş Konseyi Türk Tarafı Başkanı Hakan Özel, açılış konuşmasında; kültür ve bilginin olduğu yerde insanın farklılaştığını ve bunun insanlığın kültürel olarak gelişimini gösterdiğini belirtti.
 
İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği Başkanı Doç. Dr. Mehmet Çevik; Türkiye’nin eskiden yurtdışına sadece öğrenci gönderebildiğini, bugün ise öğrenci de aldığının altını çizdi.
 
Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı İzmir Koordinatörü Dr. Fırat Yaldız; yurtdışından gelen öğrencilere ’yabancı öğrenci’ değil, ’uluslararası öğrenci’ dediklerini belirterek misafir öğrencileri yabancılaştırmadıklarını ifade etti.
 
Konferansta Kuzeybatı Afrikalı öğrenciler, kendi ülkelerinin dili, dini, tarihi, iklimi, ekonomisi ve kültürel özellikleri hakkında bilgi verdi. Katılımcılar, öğrencilerin geleneksel kıyafetleriyle yaptıkları renkli dans gösterisiyle keyifli zaman geçirdi.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2016, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER