banner51

Rekora Koşan Başkanlar

30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde halen hizmette bulunan belediye başkanları yeniden aday. Selçuk ve Menemen başkanları dördüncü kez başkanlık seçimine giriyor ve ilçe tarihlerinde bir rekorun sahibi olacaklar.

Rekora Koşan Başkanlar
HABER MERKEZİ
 
Bir yerel seçim daha kapıya dayandı. 30 Mart’ta yapılacak belediye başkanlığı seçimleri öncesi iktidar ve ana muhalefet partilerinde hala durulma sağlanamadı. Parti içi çekişmeler, aday listelerinin açıklanmasından sonra yaşanan kırgınlık, küskünlük, dargınlıklarla birlikte istifalar da geldi. İzmir’de dikkat çeken nokta ise yeni dönemde kadın ve genç başkan adaylarının azlığı kadar yeni isimlerin olmayışıydı. Partiler bu seçimde belki de ileriki dönemde yıldız olacak yeni isimler çıkaramadılar. Dolayısıyla var olan isimlerle seçime gitmeyi tercih ettiler.
 
18 Şubat 2014 itibarıyla partiler belediye başkan ve meclis üyesi adaylarının listesini ilçe seçim kurullarına verilirken, listeleri ilk açıklayan AK Parti’de eski karmaşa ve protestolar azaldı. CHP’de ise bitmedi ve önümüzdeki günlerde de devam edeceği sanılıyor. İlçe belediye başkanlarının seçiminde Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve birlikte hareket ettiği milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu ile İl Başkanı Ali Engin’in ağırlıklarını koyarak, MYK ve özellikle Parti Meclisi’nde istifa restleriyle isimleri belirlemesi, büyük deprem yarattı. Mevcut birçok belediye başkanı ağır suçlamalarda bulundu. Hatta 11 belediye başkanı yayınladıkları ortak deklarasyonla siyasi itibarlarının zedelendiğini, isimleri ve onurlarıyla oynandığını belirterek, aday belirlemede eksikliklerinin ne olduğunu sordu. Tabii ki yanıtlarını alamadı.
 
 
DÖRDÜNCÜ DÖNEMDE YERİNİ KORUDU
 
 
Hizmetini sürdüren belediye başkanları arasında yerini koruyan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin. 55 yaşındaki Tahir Şahin Menemen’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Menemen’de tamamladı. Evli ve 2 çocuk babası olan Başkan Şahin, 1999 yılına kadar Benzin İstasyonu işletmeciliği yaptı. 8 Nisan 1999 seçimlerinde CHP Belediye Başkan Adayı olarak katılan Şahin, parti içi muhalefetlerine rağmen 2004’de yeniden aday gösterildi ve seçimi kazandı. Şahin, bir sonraki seçimlerde yani 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde yeniden adaylığını koydu, itiraz eden olmadı, üçüncü Belediye Başkanlığı görevine seçildi. Menemen için geliştirdiği projelerini tek tek yaşama geçirirken her zaman yanında olan, kendisine destek veren ve Menemen seçmeninin güveniyle güçle yoluna devam eden Başkan Şahin, 2014 seçimleri öncesinde bir kez daha aday gösterildi ve eğer kazanırsa aynı partiden dördüncü kez başkanlığa getirilen ender isimlerden biri olacak. Şahin,  “çalışmaktan yorulmayacağız” diyor.
 
 
PARTİ TABANINDAN 4. KEZ ADAY
 
Selçuk ilçesi Belediye Başkanı Vefa Ülgür de seçilirse dördüncü dönemde hizmet veren başkan olacak. Partinin gençlik kollarından gelen ve başarılı hizmetlere imza atan Ülgür, 1999 seçimlerinde başladığı başkanlık görevini 2004’te perçinledi, 2009 seçimlerinde ise rakiplerinin zayıf olmasından ötürü üçüncü kez kazandı. Zaman zaman farklı çıkışlarıyla tanınan Ülgür, 30 Mart seçimlerini de farklı kazanacağı iddiasında.
 
 
BİR DYP, ÜÇÜNCÜ KEZ CHP
 
Başkanlıkta rekora koşan isimlerden bir diğeri Narlıdere’de Abdül Batur. Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Burhan Özfatura’nın ekibinden ve İZBETON eski Genel Müdürü Batur, 1999 seçimlerine DYP adayı olarak girdi ve o günkü siyasi yapılanma içerisinde partisinin adayı olarak seçim kazanan çok az sayıdaki başkanlardan biri oldu. 2004 seçimlerine girerken, partisinin zayıflaması hatta bitme noktasına gelmesiyle CHP’ye geçti ve adaylığını koydu, Ahmet Piriştina’nın desteğiyle oy farkıyla kazandı.
 
2009 seçimlerine girerken, parti içinde rakibinin olmamasından ötürü yeniden aday gösterildi ve seçimi rahatlıkla aldı. İlçe örgütüyle bütünleşen ve parti içi tartışmalara girmekten sürekli kaçınan Abdül Batur, 2014 seçimi öncesinde çok zayıf rakiplerle CHP MYK ve Parti Meclisi’ne ismi masaya yatırıldı ve tercih edildi. Batur, bu seçimleri de farklı kazanacağını söylerken, başkanlığı bırakmamaya niyetli görünüyor ve hizmetini sonlandırma konusunda tarih vermiyor.
 
 
ÜÇÜNCÜ ADAYLIĞINDA GÜÇLÜ VE HEDEF İSİM OLDU
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 30 Mart seçimlerini kazanırsa İzmir tarihinde üst üste seçimle göreve gelen tek başkan olacak. 1999 seçimlerine, CHP Bornova Belediye Başkan Adayı eski Milli Eğitim Müdürü Behçet Yavuz’un son anda çekilmesiyle ismi listeye konulan ve böylece Bornova Belediye Başkanlığı’na seçilen Kocaoğlu, aynı yıl Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmetli Piriştina’nın genç yaşta kalp krizi sonucu ölümüyle birlikte meclis tarafından başkanlığa getirildi.
 
2009 seçimlerinde aday gösterilip gösterilmeyeceği tartışma konusu olan Kocaoğlu’nun ismi üzerinde yine son anda karar verildi ve İzmir’deki politik rüzgarla birlikte oy farkıyla diğer ilçelerde olduğu gibi başkan seçildi. Sert çıkışları, ilçe belediye başkanlarıyla anlaşmazlığı sürekli gündemde olan Kocaoğlu, aday olup olmama konusunda kararını uzun süre belli etmedi. AK Parti’den Binali Yıldırım’ın adaylığının açıklandığı gün dosyasını verdi ve resmen başvurusunu yaptı. Parti genel merkezi başka aday hazırlamadığı ve aday adayı olan isimlerin de son derece tanınmamış olmasından ötürü Aziz Kocaoğlu’nu daha da güçlendirdi.
 
Elde ettiği bu avantajla, çoğu zaman “Çeker giderim” şeklinde ayrılma sinyalleriyle parti genel merkezi üzerinde etkisini gösterdi. Nitekim aday listeleri hazırlanırken, kimleri istediği, kimleri istemediğini Parti Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi’ne ayrı ayrı bildirdi ve hatta pazarlıkla istediklerini kopardı. Karşılığında ise birçok belediye başkanı ve ilçe örgütünü karşısına aldı.
 
 
ANAP-CHP VE SON DURAK DSP 
 
Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, 1999 seçimlerine ANAP adayı olarak girdi ve kazandı. 2004 seçimlerinde yine ANAP’ta seçim başarısını tekrarladı. Ancak görevini sürdürürken Başkan Aziz Kocaoğlu’nun isteği ve baskısıyla CHP’ye geçti.  Bunun karşılığında da 2009 seçimlerinde Kocaoğlu’nun birinci tercihi olarak Urla’dan tekrar aday gösterildi ve seçimi üçüncü kez kazandı. Ancak son seçim öncesinde parti meclisinde kabul görmedi ve yerine meclis üyelerinden Sibel Uyar, aday gösterildi. Bunun üzerine CHP’den istifa eden Karaosmanoğlu, DSP’ye geçti ve bu partinin adayı oldu. Karaosmanoğlu, dördüncü dönemini DSP’de tamamlayacağını söyledi.
 
 
DSP, 2 KEZ CHP VE YİNE DSP
 
Menderes Belediye Başkanı Ergün Özgün, 1999 seçimlerini DSP adayı olarak kazandı. Rahmetli Başkan Piriştina ekibinde yer alan Özgün, bu dönemde gördüğü destekle başarılı hizmetlere imza attı ve çalışmanın semeresini de ikinci dönem belediye başkanlığıyla gördü. Ancak bu kez partisi Piriştina ile birlikte CHP’ydi. 2009 seçimlerine girerken yine CHP’nin adayı olarak gösterilen Ergün Özgün, son seçimde parti tarafından listede aday gösterilmeyince istifasını verdi. İlk partisi DSP’ye katıldı ve belediye başkanlığına buradan aday gösterildi.
 
 
KINIK’TA YENİ DP’Lİ
 
Kınık’ta iki dönemdir CHP bayrağı altında hizmet veren Süleyman Kaya, önce bir daha aday olmayacağını açıkladı. Ardından parti il örgütü başka aday gösterince yeniden adaylığını koydu ama iddiaya göre Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu söz vermesine rağmen bir daha aday listesinde yer almadı. Kaya, bunun üzerine Demokrat Parti saflarına katıldı ve seçilirse üçüncü dönemi bir başka partiden tamamlayacak.
 
 
ÜÇÜNCÜ KEZ ADAY
 
Uzun yıllar Balçova Termal Otel Genel Müdürlüğü’nü yapan ve Rahmetli Başkan Ahmet Piriştina’nın isteği üzerine CHP’den 2004’te ilçe belediye başkanlığı aday listesine adını yazdıran Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da rekora giden bir başka isim. 2009 seçimlerini farklı kazanan Çalkaya, ilçede dokuz aday adayının arasından yeniden aday olarak ilan edildi ve seçimlere bu güven ve güçle birlikte bir kez daha giriyor. 
 
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER