banner9

Rekor İmza: 48 Bin 827…

Hamdi Türkmen yazdı: Bu rakam İzmir’de ''Zehirli sebze ve meyve istemiyoruz'' diye kazan kaldıranların sayısıdır.

Rekor İmza: 48 Bin 827…

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Kim ister ki, zehirli sebze yemeyi?

Yanlış anlamayın; söylemek istediğim, birilerinin kalkıp tarlalarda ekili ya da halde, manavda satılan sebzelere “zehir” bulaştırıyor ve bizleri zehirliyor demeye çalışmıyorum.

Ama bilin ki  hepimiz farkında olmadan “zehirli sebze” tüketiyoruz. 

Çünkü ülkemizde sebze ve meyvelerde tarım ilaçları kalıntısı ile ilgili yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar, zehirlendiğimizin bir kanıtı.

Gıda Mühendisi Dr. Bülent Şık ve çalışma arkadaşları tarafından Akdeniz Üniversitesi Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nde yapılan araştırma sonuçlarına göre;
2013 ve 2014 yıllarında semt pazarlarından rastgele toplanan ve en çok tüketilen;  domates, biber, hıyar, kabak, patlıcan, portakal ve çilek gibi sebze ve meyvelerde maksimum zehirli kalıntı limitlerini aşan gıdaların oranı yüzde 25’lerin çok çok üzerinde çıktı.

Oysa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptığı denetim çalışmalarında bu oranın yüzde 1-2 olduğu açıklanmıştı.

Demek ki doğru değilmiş.

Kaldı ki, artık başta AB olmak üzere dünyada hormonal sistemi bozucu olarak nitelendirildiği için bazı zehirli kalıntı oranları yasal limitlerin altında olsa bile sağlığa zarar verebileceği göz önünde tutularak oranın “sıfırlanması” uygulaması karara bağlandı.

***

Gıdalarımızın içindeki bu zehirlerin çok çeşitli sağlık etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerin başında farklı organ ve doku kanserleri yer alıyor.

Bunun yanında hormon sistemi ve doğurganlık, kalp-dolaşım sistemi, sinir sistemi ve bağışıklık sistemleri de olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca genetik hasara bağlı olarak doğumsal anormallikler, organlarda işlevsel bozukluklara neden olabiliyor.
 
***
 
Çaresizlik söz konusu mu?

Hayır!.. İstenirse bu konuda pek çok önlem alınabilir.

Halkın sağlığı adına merkezi ve yerel yönetimler bazı temel uygulamaları acil olarak hayata geçirebilirler:

-  2012 yılında çıkarılan Yeni Hal Yasası ülkemizdeki meyve ve sebze hallerinde kalıntı analizleri yapmaya muktedir laboratuarlar kurulmasını ve hale giren ürünlerde kalıntı kontrolü yapılmasını şart koşuyordu. Toptancı hallerine kalıntı analiz laboratuarlarının kurularak, maksimum kalıntı limitlerinin üzerinde kalıntı tespit edilen ürünlerin satışının engellenmesi ve yasal mevzuatta belirtilen cezai hükümlerin uygulanması, belediyelere de ceza verme yetkilerinin tanınması gerçekleştirilmelidir.

- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı zehirli kimyasalların kullanılmadığı tarımsal tekniklerin kullanılmasına destek vermelidir. İl ve ilçe belediyelerinin bu ilaçları kullanmadığını bildiren köylülerin ürünlerinde ücretsiz periyodik analizler yaparak-yaptırarak sıfır kalıntı durumunda belge vermesi, bu üreticilere semt pazarlarında ayrı bir bölüm ayırması, kira almama  gibi destekler verilerek ekolojik üretimin daha köklü bir şekilde yaygınlaştırılması sağlanmalıdır. 

- Yapılan incelemelerde, laboratuarların analiz ettiği etken madde sayısı açısından büyük farklılıklar bulunmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ait laboratuarlar ile özel yetki almış laboratuarların aynı sayıda etken maddeyi kontrol etmesi ve elde edilen sonuçların kamuya açıklanması sağlanmalıdır. 

-  Pestisitler üretilirken çeşitli yardımcı kimyasal maddeler de kullanılmaktadır. Bu maddelerin kalıntı analizleri yapılmamaktadır. Dolayısıyla sadece pestisitlerin değil pestisitlerin bileşiminde yer alan ve hormonal sistem üzerinde etkisi olan alkilfenol etoksilatlar gibi yardımcı maddelerin de kalıntı izleme çalışmaları yapılmalıdır.

- Kalıntı izleme çalışmalarından elde edilen sonuçlar sadece kalıntı limitlerini aşan gıdaların oranı biçiminde değil, daha detaylı örneğin hangi laboratuarların, hangi pestisit kalıntısına, hangi ürünlerde ve hangi yöntemleri kullanarak çalışma yaptıklarına dair bilgileri içeren sonuçlar kamu ile paylaşılmalıdır.  
               

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2017, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER