Purçu'yu Üzdüler

CHP Grubunun, roman milletvekili Özcan Purçu’nun girişimiyle hazırladığı Romanların Barınma Hakkı ile ilgili Meclis Araştırması açılması önerisi, AKP Milletvekillerinin oylarıyla reddedildi

Purçu'yu Üzdüler
 
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, 26. Yasama Dönemi’nde TBMM’ye ilk araştırma önergesini verdi, barınma hakkından yararlanamayan vatandaşların haklarından etkin olarak yararlanması için Meclis araştırması açılmasını talep etti. Önerge TBMM Genel Kurul’da görüşüldü, AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.
 
TBMM Genel Kurul’da konuşma yapan Özcan Purçu, “Geçen gün de burada bas bas bağırdım ama önlem alamadığımız için, gene çadırda maalesef kötü yaşam koşulları sebebiyle Ezine’de bir kardeşimiz, 48 yaşındaki Ünzile kardeşimiz vefat etti çadırda. Bakın, işte yaşam şartlarımız bu. Geçen gün de söyledim, burası Türkiye arkadaşlar. Bakın, Roman kardeşlerimiz bu hâlde. Bu vicdani bir mesele kardeşlerim, bunu politik malzeme kimse yapmasın, bu bizim halkımız, vatandaşımız. Bu konuyla ilgili araştırma komisyonu kurulsun. Geçenlerde ’Romanları seviyor muyuz?’ dedim, herkes ’Seviyoruz’ dedi. Tamam, ne güzel. Ama, dilde sevmeyelim, yürekten sevelim, gönülden sevelim, onlara da bir şeyler yapalım. Roman vatandaşlarımıza vaatlerde sınır tanımayan AKP, Romanlara bakış açısında ne kadar samimiyetsiz olduğunu ortaya koymuştur. Barınma hakkı gibi temel bir konunun partiler üstü ele alınması gerektiğini ısrarla ifade etmeme rağmen AKP sadece sözde vaatlerle suya sabuna dokunmadığını ortaya koymuştur" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2016, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER