'Provokatör Teröristlere Dikkat Edin'

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Dr. Aytun Çıray, sokaklardaki provokatif eylemler ve olaylarla ilgili olarak İzmirlilere sağduyu çağrısı yaptı. CHP’li Çıray, “Yurttaş kardeşliği ile ırk ve mezhep ayrımı yapmadan birbirinize her zamandakinden daha sıkı sarılın. İnşallah bu da geçecek” dedi.

'Provokatör Teröristlere Dikkat Edin'
Aytun Çıray, İzmir halkına hitaben “Değerli İzmirliler” başlığıyla yaptığı açıklamada, “Bir kaç gündür yaşadığımız provokatif terör olayları, kirli ve kanlı oyunların işaretleridir. Ama biz bu kirli oyunlara izin vermeyeceğiz,” görüşünü savundu. 
 
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dağılma noktasına getirildiğini savunan Çıray, “24. Meclis görevini yapmıyor; milletvekilleri olarak çok ağır vebalin altında kalacağız,” uyarısında bulundu.  Açıklamasında Çıray, “Gezi Ruhu”na atıf yaptı ve “Bu ülkenin çocuklarının milli davamız olmayan Suriye çöllerinde ölmelerine izin vermeyeceğiz” dedi. Çıray, “Biz bu ülkenin çocuklarının kökleri nedeni ile birbirine düşman olmasına da izin vermeyeceğiz, İşte ‘Gezi Ruhu’ denilen ruh budur” mesajını verdi. 
 
Çıray’ın tarihi bildiri niteliği taşıyan açıklaması şöyle:
 
ATATÜRK’ÜN MODERNLEŞME İDEALİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ
 
“Değerli İzmirliler,
 
Atatürk ve onun kurduğu cumhuriyet ateşini her zaman kalbinde duyan biri olarak sorumluluk duygusu ile İzmirlilere sesleniyorum. 
 
Milletvekili olmaktan gurur duyduğum İzmir, çağdaşlaşma sürecinin amaç ve ideallerini en iyi kavramış şehirdir. Bizi tarih sahnesinde bir millet ve devlet olarak var eden dönüşümlerin başta gelen öncüleri İzmirlilerdir. 
 
Ne yazık ki bugün geldiğimiz kalkışma ortamı, bu ideal ve hedeften uzaklaşıldığının göstergesidir. Ancak “Yurttaşlık kardeşliği”nin faziletli evlâtları bu gelişmelerin vahametinin farkındadır.
 
BARIŞ İÇİNDE YAŞAMA KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKALIM
 
Müslümanlığın sevgi ve insanlık dolu yorumlarına düşmanlık duyan bir parti ile ırkçı ve yayılmacı diğer bir parti birlik ruhumuz tehdit ediyorlar. Bu sorumsuz siyasetçiler, bizleri çok ağır bedeller ödeyeceğimiz bir bataklığa doğru hızla sürüklüyorlar.    
 
Esasen Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, üzerinde yükseldiği tam bağımsızlık, lâiklik ve hukukun üstünlüğü gibi temel değerler bakımından çoktan sona ermiştir. Ortadoğu’nun vahşi teröristlerinin ülkemize sızmasına neden olan AKP zihniyeti, Güneydoğu’da Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğini de facto olarak PKK’ya devretmiştir. Daha vahim olanı; bizi içeride bu kadar zayıf düşüren şarlatanlar şimdi de Suriye için savaş tamtamları çalıyorlar. 
 
Bu gelişmeler ışığında çok açık ve  tartarak söylüyorum: 24. dönem meclisi görevini yapmıyor.
 
AYRIMCILIĞA KARŞI ‘GEZİ RUHU’ HATIRLATMASI 
 
Değerli dostlarım,
 
Bu ülkenin çocuklarının milli davamız olmayan Suriye çöllerinde ölmelerine izin vermeyeceğiz. Biz bu ülkenin çocuklarının kökleri, inançları nedeni ile birbirine düşman olmasına da izin vermeyeceğiz. Unutmayın, yurttaşlık bağları her türden sahte kardeşlik söyleminden daha güçlüdür. Irk, etnisite, din ve mezhep merkezli siyaset yıkıcıdır. Bu siyasetleri güdenler ahlaksızdır. Ancak bu ahlâksızlara sessiz kalırsak tarihimizin en karanlık sürecine gireceğiz. İzmirliler aracılığıyla medeni bir siyasi varoluşun mücadelesini veren herkese sesleniyorum; mutlaka kardeşlik diyorsanız, yurttaşlık bağlarının ortaya   çıkardığı sahici kardeşliğin peşinde olun. İşte “Gezi ruhu” denilen ruh budur. İzmirliler, provokatörlere karşı dikkatli olun ve “Yurttaşlık kardeşliği”nin gereği olarak, ırk mezhep ayrımı yapmadan birbirinize her zamankinden daha çok sarılın.  
 
İZMİR VE TÜRKİYE KİRLİ OYUNLARA İZİN VERMEZ  
 
Bir kaç gündür yaşadığımız terör, kirli ve kanlı oyunların işaretidir. Ama ne çağdaş İzmir ve ne büyük Türkiye bu kirli oyunlara izin verecektir.
 
Çünkü biz İzmir’i terör ateşi ile yanan, kardeşin kardeşe kuşkuyla baktığı bir Ortadoğu şehri olarak hayal etmedik. Biz İzmir’i gençlerin sevgi, özgürlük ve hoşgörü ortamında birbirleriyle kucaklaştıkları; modern şehirciliğin, dünya ticaretinin, bilgide yeni bilişim teknolojilerinin evrensel düzeyde yükselen bir metropolü olmasını hayal ettik ve hayallerimizin peşinde koşacağız. Hayallerimizin kanla kirletilmesine izin vermeyeceğiz.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER