Proje Binlerce Kadına Ulaştı

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli’nin başlattığı proje binlerce kadına ulaştı

Proje Binlerce Kadına Ulaştı
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli’nin, geçirdiği hastalıktan sonra kişisel olarak başlattığı “Annem Kanseri Yendi" projesi kapsamında dört yılda binlerce kadınımıza meme kanseri taraması yapıldı. Elde edilen sonucun kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Kestelli, "İyileştikten sonra, meme kanseri taraması yaptıramayan kadınlarımıza ulaşacak bir gezici memografi aracı dizayn ettirip Sağlık Bakanlığı’nın hizmetine verdim. Geldiğimiz noktada elde edilen sonuçlardan çok memnunum" dedi.
 
Işınsu Kestelli’nin, 2012 yılının Ağustos ayında TOBB’un desteğiyle satın alıp Sağlık Bakanlığı’na bağışladığı gezici memografi aracı bugüne kadar onlarca kente gitti. Özellikle Türkiye’nin, sağlık hizmetlerine erişimin daha kısıtlı olduğu yoksul bölgelerini hedefleyen Annem Kanseri Yendi projesiyle onlarca kadınımıza erken teşhis kondu ve tedavi görerek sağlığına kavuşması sağlandı. Projenin geldiği durumun anlatıldığı basın toplantısına İTB Başkanı Işınsu, İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Alsel Öztezel, Kestelli’nin hastalıkla mücadelesinde her zaman yanında yer alan annesi Olcay Ünal, kızkardeşi Işınay Ökçün de katıldı. Bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlayan proje kapsamında elde edilen deneyim, www.annemkanseriyendi.com.tr sitesi kanalıyla paylaşıma açıldı.
 
Bu projeyi kişisel deneyiminden yola çıkarak başlatma kararı aldığını söyleyen Işınsu Kestelli, “2011’de meme kanserine yakalandığımı öğrendim ve bilinçli bir iş kadını olduğumu düşündüğüm halde taramalarımı aksattığımı gördüm. Tedavim süresince Türkiye’de her 8 kadından birinin tehdit altında olduğunu ancak kadınlarımızın yarısından daha azının meme kanseri taraması yaptırabildiğini öğrendim. İyileştikten sonra, meme kanseri taraması yaptıramayan kadınlarımıza ulaşacak bir gezici memografi aracı dizayn ettirip Sağlık Bakanlığı’nın hizmetine verdim. Değerli Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ilgisiyle TOBB da bu projeye büyük destek koydu. Geldiğimiz noktada elde edilen sonuçlardan çok memnunum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.
 
Annem Kanseri Yendi projesinin protokolünü, 2012’de İzmir Fuarı’nın açıldığı gün imzaladıklarını hatırlatan Kestelli, “Projede çok büyük deneyim ve hikaye birikti. Bu deneyimi halkımızla paylaşıp konuya biraz daha dikkat çekmek için, projenin web sayfasını Meme Kanseri Farkındalığı ayı olan Ekim’de açmak istedik. Umarım ilham verici bir girişim olur" diye konuştu. Işınsu Kestelli’nin başlattığı Annem Kanseri Yendi Projesi sayesinde Anadolu’da dört yılda binlerce kadına meme kanseri taraması yapıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2015, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER