Prematüre Bebekler ve Anneleri Buluştu

Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde, Dünya Prematüre Bebek Günü için bir etkinlik düzenlendi.

Prematüre Bebekler ve Anneleri Buluştu
Neonatoloji Bölümü’nün katkılarıyla yapılan etkinliğe Prof. Dr. Nilgün Kültürsay, Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Savaş Kansoy, Prof. Dr. Mete Akısu, öğretim elemanları, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde doğan sağlıklı prematüre bebekler ve aileleri katıldı. Prematüre bebeklerin en büyüğü ve Prof. Dr. Nilgün Kültürsay’un hastası olan, Işıl Yahya (21) yirmi altı haftalık olarak doğduğunu, şu anda son derece sağlıklı olduğunu belirtti. Yahya’nın annesi Nuray Çetingöz ise, prematüre bir bebek büyütmenin hassasiyetinden ve zorluklarından bahsetti ve doktorlara çok güvendiğini dile getirdi.
 
YİRMİ DÖRT SAAT GÖZETİMDELER
 
Prof. Dr. Kültürsay, “Bebekler, 24 saat, doktorların, hemşirelerin ve pediatristlerin oluşturduğu özel bir ekip tarafından gözetim altında bulunuyorlar. Elbette bu çok emek isteyen ve yoğun bir iş. Onları sağlıkla taburcu etmek, üniversitemizde okurken, yüksek lisans yaparken, dışarda çalışırken görmek çok mutluluk verici. Şimdi internet yoluyla onlarla eskisinden daha çok beraberiz" dedi. Prof. Dr. Kültürsay, “Prematüre doğumların engellenmesi için ise, gebelikte ve gebelik başlangıcında doktor kontrolleri ihmal edilmemeli. Dikkatli olunmalı. Bunlara rağmen engellenemiyorsa, Ege Üniversitesi Yayın Bürosu’nda satışı bulunan ’Prematüre Bebekler’ kitabını edinebilirler" diye konuştu.
 
"Prematüre Olsan da Yalnız Değilsin" sloganını kullanan ve mor rengin tema rengi seçildiği etkinlikte, Prof. Dr. Savaş Kansoy ve Prof. Dr. Nilgün Kültürsay pasta keserek katılımcı ailelere ve hastane çalışanlarına ikram etti.
 
Her yıl yaklaşık 15 milyon bebek zamanından erken (prematüre) doğuyor. Bu her 10 bebekten biri prematüre doğuyor demek. Prematüre doğan bebekler, tam gelişmemiş doğduklarından, akciğer, kalp ve beyin başta olmak üzere pek çok organları ile ilgili sorunlar yaşıyor. Ne yazık ki prematüre doğan bebeklerin 1 milyonundan fazlası ölüyor. Yaşatılan bebeklerden ömür boyu engelli kalanlar var. Prematürelik yenidoğan bebeklerdeki en önemli ölüm sebebi. Beş yaş altındaki çocuk ölümlerinde zatürreeden sonra ikinci en sık sebep prematürelik. Dünyada her 30 saniyede 1 prematüre bebek ölüyor. Ve bu ölümlerin yüzde 75’i önlenebiliyor.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER