banner9

Portekiz-İzmir Dostluk Köprüsü

Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu’na Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı atandı. Portekiz’in Türkiye Büyükelçisi Jorge Cabral ve Ahmet Yiğitbaşı’nın ev sahipliğinde resmi bir resepsiyon düzenlendi. 

 
Ahmet Yiğitbaşı’nın Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu görevine başlaması nedeniyle Swissotel’de bir resepsiyon düzenlendi. Büyükelçi Jorge Cabral, eşi Rita Cabral, Fahri Konsolos Ahmet Yiğitbaşı ve eşi Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili İdil Yiğitbaşı, resepsiyona ev sahipliği yaptı. Resepsiyona Vali Yardımcısı Raşit Zengin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Feyhan Yaşar, Yaşar Holding yöneticileri, rektörler, başkonsolos ve konsoloslar ile iş dünyasının önde gelen isimleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan davetliler katıldı. Müzik dinletisiyle başlayan resepsiyonda, Portekiz halk müziği Fado’nun örnekleri de seslendirildi. Portekiz ile ilgili tanıtım filminin izlenmesinin ardından Portekiz mutfağından lezzetler de sunuldu.
 
Gecede konuşan Büyükelçi Jorge Cabral, Yiğitbaşı’nın, Türkiye ve Portekiz’in ortak ilgilerini daima göz önünde bulundurarak, görevini en iyi şekilde yürüteceğine emin olduğunu belirterek, "Bu gece, Portekiz ve Türkiye arasında karşılıklı ilişkilerimizi geliştirmek yolunda yeni bir sayfa açacak. İzmir Fahri Konsolosumuzun atanması, iki ülke arasında son yıllarda, politik ve kurumsal açıdan giderek önem kazanan diplomatik ilişkilere verilen değerin bir kanıtıdır. Bu, aynı zamanda bölgenin önemli bir ekonomik, kültürel ve akademik merkez olarak değerlendirilmesi ile ekonomik ve insani ilişkiler düzeyinde potansiyel ortaklıklara kaynak olarak görülmesi anlamına gelmektedir" dedi.
 
EGE PORTEKİZ İÇİN ÖNEMLİ
 
Bölgede iki Portekiz firmasının yatırımının bulunduğunu ifade eden Cabral, “Portekiz yatırımlarının ve bu bölgeden de Portekiz’e yapılacak yatırımların artmasını umuyoruz. Kuşkusuz, bundan böyle fahri konsolosumuzun yatırımlarla ilgilenecek şirketlere vereceği destek önemli bir rol oynayacaktır" diye konuştu. Cabral, Türkiye’de Portekizce diline duyulan ilginin artışını kültürel açıdan önemsediğini de belirtti.
 
İZMİR’DEN KÖPRÜ OLACAK
 
Ahmet Yiğitbaşı ise İzmir’de ve Ege Bölgesi’nde yaşayan Portekiz vatandaşları ile ilgilenmek, Portekiz’in bölgemizde tanıtılmasına ve iki ülke arasındaki işbirliklerine katkıda bulunmak amacıyla, Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu görevini üstlendiğini ifade etti. Yiğitbaşı, “Portekiz, ülkemizin gerek bölgesel, gerek enerji konularında AB açısından artan stratejik önemini de dikkate alarak, AB müzakere sürecimizi desteklemekte ve Türkiye’nin üyeliğinin, birliğin Akdeniz boyutunu güçlendirebileceğine inanmaktadır" dedi.
 
Yiğitbaşı, 2000 yılında sadece 275 milyon dolar olan Portekiz ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin, 2014 yılında 1.3 milyar dolara yükseldiğini belirterek, “Ülkemizde faaliyet gösteren Portekiz firmalarının sayısında son yıllarda artış gözlenmekte. 2007 yılında yalnızca 15 firma bulunurken 2014 yılında ülkemizde faaliyet gösteren firma sayısı 43’ü geçti. Portekiz Dış Ticaret ve Yatırım Ajansı verilerine göre, ülkemiz Portekiz’in ithalatında 24. sırada, Portekiz ise ülkemizin ithalatında 17. sırada. Bu rakamlar dikkat çekici, ancak iki ülke arasında ticari ilişkilerin daha da geliştirilebilir olduğunu gösteriyor" diye konuştu.
 
Portekiz’den Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısının 2014’te 52 bin kişi olduğunu vurgulayan Yiğitbaşı, "2012 yılından bu yana haftanın her günü Lizbon’a seferi bulunan THY, bu yıl itibariyle sefer sayısını artırarak Lizbon’a günde 2 sefer gerçekleştiriyor. Ayrıca THY, Porto’ya da haftanın 4 günü sefer başlatacak. Bütün bu rakamlar ve bilgiler bize gösteriyor ki Türkiye ve Portekiz’in, karşılıklı ticareti ve ilişkileri geliştirme fırsatları oldukça yüksek. İşbirliklerinin geliştirilmesi, ekonomik ve kültürel olarak yeni kapılar açacak. Her iki ülke insanının sahip olduğu Akdeniz sıcaklığı, ilişkileri geliştirmede en büyük avantaj" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER