banner51

Piriştina Kadınlarla Haykırdı!

Buca Kent Konseyi üyeleri Forbes Sevgi Yolu’nda ki ‘Kadına Şiddete Hayır’ yürüyüşünde Anfi Tiyatro’da ‘Kadına Şiddeti’ anlatan mini bir tiyatro oyunu gösterisi yaptı.

Piriştina Kadınlarla Haykırdı!
Karısına şiddet uygulayan bir kocanın canlandırıldığı tiyatro oyununu, yoldan geçen bir vatandaş yanlış anladı. Tiyatro oyununu gerçek sanan vatandaş ‘Sen bir kadınla nasıl konuşuyorsun’ diyerek kent konseyinin amatör tiyatrocusunun üzerine yürüdü. Kadınların araya girmesiyle vatandaş zor sakinleştirildi. Gerçeğin anlaşılması ile birlikte ise kadınlar, duyarlılığından dolayı vatandaşı alkışlayarak teşekkür etti.
 
Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Bucalı kadınlar ile birlikte “Kadına Şiddete Hayır” diye haykırdı. Forbes Sevgi Yolu’nda düzenlenen ‘Kadına Şiddete Hayır’ yürüyüşüne önderlik eden Başkan Piriştina, “Biz hala ülkede, kadın erkek arasındaki eşitsizliği tartışıyorsak, ne kadar yollarımız, parklarımız, spor alanlarımız olursa olsun o ülkede özgürlük ve yaşam bitmiş demektir” dedi. 
 
Forbes Sevgi Yolu’nda ki yürüyüşe Başkan Piriştina’nın yanı sıra, Belediye meclis üyeleri ,Başkan yardımcıları,  Buca Kent Konseyi Başkanı Mürivet Balcılar ve yönetim kurulu üyeleri ile yüzlerce Bucalı kadın katıldı. Başkan Piriştina ile beraberinde kortej yürüyüş boyunca, ‘Kadına Şiddete Hayır’, ‘Kadın Döven Erkek Değildir’, ‘Haklı Şiddet Yoktur’, ‘Şiddet Kader Değildir Sessiz Kalmayın Sesimize Ses Olun’ sloganları attı. Buca Kent Konseyi Başkanı Mürivet Balcılar, Forbes Sevgi Yolu Anfi Tiyatro’da basın açıklaması yaptı. Balcılar, yaptığı basın açıklamasında, Kadına şiddet olaylarının günden güne artarak devam ettiğini ve bunu engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi.
 
Forbes Sevgi Yolu’nda ki yürüyüşün ardından Piriştina, önderliğinde ki Bucalı kadınlar, Buca Belediyesi ile Buca Kent Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği konuşmacılığını CHP Parti Meclisi eski üyesi Nazik Işık ile Av. Seda Banu Akyüz’ün yaptığı ‘Kadına Şiddete Hayır’ paneline katıldı. Şirinyer Düğün Salonu’nda gerçekleşen panele kadınlar yoğun ilgi gösterdi. 
 
Panelde konuşan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Bizler yaşadığımız kenti güzelleştirmeye, ülkeyi özgürleştirmeye, demokratikleşmeye, kişi başına düşen yeşil alan miktarını arttırmaya, yollar açmaya, alt yapılar yapmaya, binalar, spor ve kültür aktiviteleri yapmaya çalışıyoruz. Ancak biz hala ülkede iki cinsiyetin birbiri ile olan ilişkisini tartışıyorsak, onların aldığı hizmetlerin, yolda, suda, adalette, hakta ve hukukta hala dengeli dağıtılmadığını konuşabiliyorsak, ne kadar geniş yollarımız, parklarımız, spor alanlarımız olursa olsun, o ülkede huzur, adalet, özgürlük ve o ülkede yaşam yoktur demektir. Lütfen bu günün sonunda bir sonuç alamamış gibi hissetmeyin. Bizi ayrıştırmaya, alınan hizmetlerde ötekileştirmeye ve daha sonra bunu cinsiyetten çıkartıp bölgelere yaymaya ve birbirimizi birbirimize düşürmeye, kardeşi kardeşe vurdurmaya kadar giden bir zihniyete karşı yürüdünüz. Bugün soğuğa, iktidar baskılarına rağmen siz duruşunuzu korkmadan sergileyebiliyorsanız, hepinizi yürekten kutluyorum. Ben inanıyorum ki ülkede, bölgeler arası eşitlik, kadın ile erkeği ve hayatı eşitlersek, özgürleştirirsek, hayatı adaletli paylaşırsak zaten hiçbir sorunumuz kalmayacaktır” dedi. 
 
Nazik Işık, Türkiye’de ve dünyada yaşanan kadına şiddet olaylarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Seda Banu Akyüz ise hukuksal alanda kadın erkek eşitsizliğinden kaynaklanan sorunlardan bahsetti.
 
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER