banner9

PETKİM Mühendislik Plastikleri de Üretecek

Ülkenin sanayi devlerinden, 60’a yakın petrokimyasal hammadde üreten PETKİM, mühendislik plastikleri ve ileri teknoloji kimyasalları için yeni bir şirket kurdu.

PETKİM Mühendislik Plastikleri de Üretecek
 
Türkiye’nin petrokimyasal hammadde üreticisi PETKİM Petrokimya Holding AŞ, mühendislik plastikleri ve ileri teknoloji kimyasalları üretimine yönelik ’PETKİM Specialities Mühendislik Plastikleri Sanayi ve Ticaret AŞ’yi kurdu. Petkim’in yüzde yüz iştiraki olan yeni şirketin 24 bin ton kapasiteyle Türkiye’de ağırlıklı olarak ithalat yoluyla karşılanan ve ambalaj, plastik, otomotiv, savunma, medikal, bilgi teknolojileri gibi sektörlere yönelik üretilecek katma değeri yüksek (masterbach,compund) ürünler konusunda uzmanlaşacağı belirtildi.
 
PETKİM Genel Müdürü Sadettin Korkut, yeni şirket için mevcut yatırımlara ek beş milyon dolar yatırım yapılacağını kaydetti. PETKİM bünyesinde 14 bin ton üretim kapasitesiyle yer alan Plastik İşleme Fabrikası varlıklarının da yeni şirkette kullanılacağını ifade eden Korkut, bu kapasiteye ek olarak 10 bin ton kapasiteli yeni makine ekipman temin edilerek şirketin kapasitesinin 24 bin tona ulaşacağını dile getirdi.
 
AMAÇ DEĞERİ YÜKSEK ÖZEL ÜRÜNLER
 
50 yıllık bilgi birikimi ve tecrübeli insan kaynağına sahip Petkim’in son dönemde kapasite artışının yanı sıra katma değerli ürünlere odaklandığını belirten Korkut, bunu farklı alanlarda büyüme stratejisiyle bir araya getirdiklerini söyledi. 2016 başında işletmeye teslim edilip, hizmet vermeye başlayacak olan ve toplam yatırımı 400 milyon dolara ulaşan Petlim’in de (PETKİM Konteyner Limanı) PETKİM’e değer katan işlerden biri olduğunu hatırlatan Korkut, "PETKİM Specilaties’i de bu şekilde bağımsız bir yapı olarak kurguluyoruz. Buradan sağlayacağımız değer PETKİM’in toplam gelir ve EBİTTA artışını çeşitlendirecek. Hedefimiz müşteriden gelecek taleplere en hızlı şekilde cevap verebilecek çözümler üretebilecek bir yapı oluşması. Şirket hammadde olarak kendi ürünlerimizi de kullanıp değeri yüksek özel ürünlere dönüştürecek. AR-GE ve ileri teknoloji isteyen ürünler ortaya çıkacak" dedi.
 
BÜYÜK OYUNCULARA RAKİP
 
Petro-kimyada geleneksel ürünlerden özel ürünlere geçişin öne çıktığını kaydeden Korkut, özel malzemelerin ambalaj, otomotiv, savunma, medikal, bilgi teknolojileri gibi sektörlerde kullanıldığını dile getirdi. Türkiye’de 17 milyar dolara ulaşan plastik sektörü içinde mühendislik plastiklerinin yüzde 4-5 paya sahip olduğunu anlatan Korkut, "Dünyada bu alanda büyük oyuncular var. Türkiye pazarında ağırlığı ithal ürünler alıyor. Güçlü bir yapıya sahip PETKİM’in yerli üretici olarak bu pazarda yer alması bu yönüyle önem taşıyor. Toplam 15 fabrikamızdaki üretimimizde olduğu gibi burada da sanayicilerimiz için tedarik güvenliği, sürekliliği, yenilikçilik ürün ve hizmet kalitesi önceliğimiz olacak" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER