banner9

Personel'den İstekte Bulundu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kurban Bayramı nedeniyle bir araya geldiği belediye personelinden barış ve kardeşliğin ülkede tesisi için çaba göstermelerini diledi. 2015 yılının seçim atmosferi nedeniyle kayıp bir yıl olduğunu belirten Kocaoğlu, İl Özel İdaresi mallarıyla ilgili mücadelenin yargıda sürdürdüklerini yerele verilmeyen bu kaynakların yerelin dışında başka yerlere verilmesinin el konulma anlamına geldiğini söyledi.

Personel'den İstekte Bulundu
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediye personeliyle meclis toplantı salonunda bayramlaştı. Kocaoğlu, yaptığı konuşmada Türkiye'nin özellikle Mustafa Kemal Atatürk'ün “Yurtta barış dünyada barış" özdeyişi çerçevesinde oturan dış politikasıyla 90 yıl komşularıyla problemsiz yaşadığını, Irak'ta tezkerenin kabul edilmemesiyle nefes alındığını ancak Suriye politikası ile birlikte bölgedeki çok dengesiz yapının biranda ucundan köşesinden içine girildiğini söyledi. Suriyeli göçmenlere 6.5 milyon dolar harcandığını, istihdam sıkıntısı olan Türkiye'de Suriyeli vatandaşların istihdam konusunun ekonomik dengelerde yara açtığını belirten Kocaoğlu, “İnsani açıdan ise baktığımızda daha iyi bir yaşam için çıktıkları yolda göçmenler Ege ve Akdeniz'de yaşamlarını yitiriyorlar. Büyük bir insanlık dramı yaşıyoruz" dedi. Kocaoğlu, 7 Haziran seçimlerinden sonra açılım süreci ile duran terörün yeniden büyük bir hızla ivme kazandığını, bugüne kadar 120 asker polisin şehit düştüğünü, vatandaşın öldüğüne dikkat çekti. 
 
Dış politikada, devletlerarası ilişkilerde dostluk, ahbaplık, ahbap çavuş ilişkisinin vefanın sözkonusu olmadığını belirten Kocaoğlu, “Her ülke kendi vatandaşının çıkarını kollamak üzere politika izler. Dün dünde kalmıştır. Bugün yeni dostluklar yeni sürtüşmeler, yeni çıkar çatışmaları veya uzlaşmaları devam etmektedir. Bunu böyle değerlendirmemiz, barışı, kardeşliği 77 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti'nde vatandaşın tesis etmesi gerekmektedir. Arabulucu gelecekse bu ülkeden gelmek zorundadır. Aksi durumda yara kabuk bağlatılabilir ama istenirse kanatılabilir. Yurtiçinde siyasilerden önce bizim, bu ülkede yaşayan insanların barışı, kardeşliği tesis etmek için çaba göstermemiz gerekir. Söylem tamam ama eyleme geçmemiz gerekmekte. Ülkenin, gelecek kuşakların, bağımsızlığın, kalkınmanın sürmesi bundadır" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi personeline seslenen, barış ve kardeşliğin tesisi için çaba göstermelerini isteyen Kocaoğlu “İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde birlikte çalışıyoruz, birlikte üretiyoruz. Ama şu süreçte birincil görevimiz barış ve kardeşliğin tesisi için çaba göstermektir. Komşunuz, hısım ve arkamızda, sosyal ve kültürel ortamlarda bu yönde çaba göstermeliyiz. Bu Kurban Bayramı'nda sizden dileğim budur" dedi.
 
Aziz Kocaoğlu, belediyenin işlerini samimiyetle sürdürdüklerini, merkezi hükümetle olan, Milli Emlak'la olan işler ise ağır aksak ilerlediğini söyledi. Ülkenin 2015 yılı başından itibaren seçim atmosferinde olduğunu, Hükümet kurulamadığı için 1 Kasım'da yine seçimle karşı karşıya bulunduklarını belirten Kocaoğlu “2015 yılı seçim yılı olarak hep 'seçimden sonra' söylemleriyle bugüne geldi. 2015 yılı her bakımdan ülke için kayıp yıl oldu. Korkarım ki hükümet kurma çalışmaları sürerken 2016 yılının ilk aylarında da bir kayıp yaşanacak. Seçim sürecinde hayat devam ediyor. Belediye olarak durmamamız gerekiyor. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Finans yapımız her türlü ulusal ve uluslar arası çalkantılara karşın uluslar arası finans kuruluşlarına finans gücünü ve yatırım g gücünü koruyor" dedi 
 
Kapatılan İl Özel İdaresi mallarının Valilik Paylaşım Komisyonu tarafından verilen paylaşım kararlarına karşı açtıkları davalara dikkat çeken Kocaoğlu, mücadeleyi belli oranda kazandıklarını ancak belli oranda bazı idari mahkemelerin usul yönünden davaları geri çevirdiğini bu nedenle hukuk mücadelesinin devam ettiğini söyledi. Kocaoğlu “Ama başından bu tarafa İzmir'in yerel sermayesi, kaynağı olan İl Özel İdare malları bu mücadele sonunda yargı süreçleri uzasa da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, yerel yönetimin eline geçmek durumunda, zorundadır. Çünkü nerden gelirse gelsin yerelde harcanmak üzere ayrılmış, İzmir halkına tahsis edilmiş kaynaklarla elde edilen malların yine yerele, İzmir halkına hasledilmesi, ihtiyaçlarını gidermek için kullanılması doğal, yasal ve evrensel kurallara uygundur. Gayrisi, başka yerlere vermek hukuken de uygun değildir. İzmirliler açısından da uygun değildir. Bu İzmirlilerin ihtiyacını karşılayacak, yaşam standartını arttıracak kaynağa bir şekilde el konulması anlamına gelir" dedi. 
 
Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2015, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER