Pekdaş'a Düdüklü Protesto

CHP’den Konak Belediye Başkan adayı olan Sema Pekdaş, örgütten gelen bazı tepkilere “Kendimi örgütün emrine sunmaya geldim. Başkan seçildiğim zaman da birlikte üreteceğiz, birlikte yöneteceğiz” dedi.

Pekdaş'a Düdüklü Protesto
 
İzmir Baro Başkanlığı’ndan istifa eden Sema Pekdaş’ın Konak Belediye Başkan adaylığı örgütün tepkisine neden olmuştu. Pekdaş, partinin Çankaya’daki Konak ilçe Başkanlığı’nı ziyareti sırasında bir grup partili bina önünde düdük çalarak Pekdaş’ın adaylığını protesto etti.
 
Pekdaş, yaklaşık 500 partilinin katıldığı ziyarette kendisini örgütün emrine sunmaya geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi:
 
“İlçe başkanımız bana, ’hoş geldin’ dedi ama benim evim burası. Biz buradayız. Konak Belediye Başkanlığı’na hep birlikte geleceğiz. Bu görev hepimizin. Büyük sorumluluk olan bu görev aynı zamanda benim için onur. Ben, tek başıma hiçbir şeyim. CHP ilçe örgütü varsa biz bir şeyiz. Biz birlikte varız. Bu sembolik bir ziyaret. Seçim çalışmalarına birlikte başlama ziyareti. Örgütümüzle birlikte çalışacağız. Kendimi örgütün emrine sunmaya geldim. Başkan seçildiğim zaman da birlikte üreteceğiz, birlikte yöneteceğiz. Yeni dönemde kadınların şiddete uğramadığı, kadınlarının özgürce sokaklarında dolaştığı 7 gün 24 saat kadınlara ait bir Konak yaratacağız. Şeffaf, hesap verilebilir, tüm insanlarla birlikte karar alma süreçlerini demokratik olarak işleten bir Konak Belediyesi’ni birlikte yaratacağım. Ben bu iş için varım siz de var mısınız?”
 
Sema Pekdaş partililerden kolları sıvayıp çizmeleri giyerek sokağa inmelerini ev ev kapı kapı gezmelerini isteyerek, “Sizlere yan yana olmayı, birlikte olmayı teklif ediyorum. Birlikteysek güçlüyüz, onu biliyorum” dedi.
 
“ROZETLİ HAKİM SAVCI OLMAZ”
 
Sema Pekdaş’ın Baro Başkanlığı döneminde hakim ve savcıların Atatürk rozeti takmaması yolunda, tartışma yaratan açıklamalarını hatırlatan bir partilinin “Ben Atatürk rozetimi onurumla gururumla taşıyorum. Ben bundan hiç rahatsızlık duymadım. Cumhuriyetçiyim, Atatürkçüyüm. CHP ve Atatürk’ün rozeti sizi rahatsız ediyor mu” diye sorması üzerine şu açıklamayı yaptı:
 
“Ben de gurur duyuyorum. Seçim dönemlerinde biz bir takım sözleri speküle ediyoruz. Keşke biz gerçekten fikirlerimizle, projelerimizle yarışsak. Ben o sözümün arkasındayım. Bugün Türkiye’de yargı en çok tartışılan kurum. Yargıda yaşanan olayları hepiniz biliyorsunuz. Bir gecede hakimler tayin ediliyor. Savcıların elinden dosyalar alınıyor. Bugün Türkiye’de hukuk devleti yoktur. Hukuk devleti ortadan kaldırılmıştır. Milli egemenliği kullanana yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını bütün organların sonuna kadar kullanması lazım. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu bu tartışmalar yaşanırken ne dedi? ’Biz rozetli hakim, savcı istemiyoruz’ dedi. Ben Genel Başkanımızın sözünü tekrar ettim."
 
Pekdaş, Mustafa Kocaoğlu adlı partilinin kendisinin tepeden atandığını, örgüt emeklerinin hiçe sayıldığını söylemesi üzerine "Türkiye’de bugün siyasi partilerin örgüt içi demokrasiyi görmezden gelen yapıları gerçekten sıkıntılıdır. Bizim için en büyük sorun eğer demokrasi mücadelesi ise vereceğimiz bu tür yapıların düzelmesi için mücadele etmeliyiz. Parti üyeliğinden itibaren demokratik kanalları açan mekanizmaların kurulması lazım. Ben bunun çalışması için söz veriyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER