'Pandora'dan Terfi Listesi Çıktı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, kadınları kullanarak askerî belgeleri ele geçiren casusluk çetesiyle ilgili yürüttüğü soruşturmada yeni bilgilere ulaşıldı.

'Pandora'dan Terfi Listesi Çıktı

Şüpheli S.K. isimli kadının hard diskindeki belgeler arasında ‘Ağustos 2011 Yüksek Askerî Şûra Amiral Terfilerine Yönelik Komutana Önerilerim' isimli doküman dikkat çekti. Belgede, suç örgütü içinde faaliyet gösterdiği iddia edilen rütbeli askerlerin isminin de olduğu bir liste belirlendi. Aynı şüpheliden, kamuoyunda tanınan bazı kişilerin kimlik bilgileri ve şantaj amaçlı görüntü alınacak askerî personelle nasıl ilgilenileceğine dair yazı da çıktı. Ayrıca ‘Pandora’ isimli klasördeki ‘veri-12’ dosyasında, 31 subaya ait fişleme bilgileri bulundu.

Soruşturmayı yürüten mahkemenin tutukluluklara yapılan itirazlara yazdığı gerekçelerde, 100’ü aşkın adreste yapılan aramalarda çok sayıda askeri belge, gizli kamera cihazları, dinleme cihazları ve çok sayıda dijital materyal elde edildiği öğrenildi. Şüpheli S.K. isimli kadının hard diskindeki belgeler arasında da ‘Ağustos 2011 Yüksek Askerî Şûra Amiral Terfilerine Yönelik Komutana Önerilerim’ isimli doküman bulunduğu ifade edildi. Ayrıca örgütün hedefleri doğrultusunda istenen bilgi ve belgeleri sağlayan kişilere ödüllendirme olarak kadın temin edildiği, hediyeler verildiği ya da makam vaat edildiği belirtiliyor. Belge ve bilgi getirmeyi kesenler için ise “Belge getirmeyi kestiği anda ilk önce yaşam standardı düşürülecek, akıllanmazsa Marmaris!” şeklinde ifadeler kullanarak cezalandırma yoluna gittikleri anlatılıyor. Ele geçirilen dokümanlar içinde suç örgütünün GATA İstanbul yapılanma şemasının anlatıldığı da dile getiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2013, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER