Özkan Narlıdere'de Konser Verdi!

Narlıdere Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Narlıdere Şubesinin birlikte düzenlediği ‘DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLERDE TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR’ konulu konferansa CHP Parti Meclisi üyesi ve gazeteci-yazar Tuncay Özkan konuşmacı olarak katıldı.

Özkan Narlıdere'de Konser Verdi!
Narlıdere Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa ilgi yoğun oldu. Narlıderelilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansa ayrıca Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Çiğli, ilçe başkanı Utku Gümrükçü, CHP Narlıdere İlçe Başkanı Cafer Esen, CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Ednan Arslan, Narlıdere belediye meclis üyeleri, partililer katıldı.
 
Umuda olan yolculuğumuz başlıyor
 
Konferans öncesinde bir açılış konuşması gerçekleştiren Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Türkiye’nin büyük değer verdiği Sayın Tuncay Özkan’ı Narlıdere’de ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz diyerek sözlerine başladı. Batur “Bundan 7 yıl önce, yine bu salonda ağırlamıştık CHP PM üyemiz Sayın Tuncay Özkan’ı. 7 yıl sonra yine Narlıdere’de özgürlüğüne kavuşmuş bir şekilde bizleri kırmayarak davetimizi kabul etti ve Narlıdere’ye geldi. Kendisine Narlıdereliler adına çok teşekkür ediyorum. Hükümetin özellikle özgürlükler konusunda çıkardığı kanunlar ve değişiklikler vatandaşlarımızı çok rahatsız etmektedir. Umudumuzu ve geleceğe olan bakışımızı hiçbir zaman kaybetmememiz lazım. Özellikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyete sahip çıkmak için. Fakat Atamızın bize gelecek hedefleri ile bıraktığı Laik ve demokratik çizgide sahip çıkmamız lazım. Ülkesini seven herkesin artık ufak tefek iç anlaşmazlıklar ve çıkar kavgalarını bırakarak birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Yaklaşan 2015 seçimleri için suni gündemlerle oyalanmak yerine hedeflerimize doğru emin adımlarla yürümemiz gerekiyor. Gelecek bizimdir. Umuda olan yolculuğumuz başlıyor. Bu yolculukta hepimizi ayrı ayrı çok önemli görevler düşüyor” dedi.
 
Aynı ateşi yakmak gerek
 
ADD Narlıdere şube başkanı Mükerrem Demir Cumhuriyet mitinglerinin ilk toplantısının Tuncay Özkan ile birlikte Narlıdere’de gerçekleştirildiğini hatırlatarak Tuncay Özkan ile birlikte yine aynı ateşi yakmak gerektiğini ifade etti. Demir Sayın Tuncay Özkan ile birlikte Narlıdere’de gerçekleştirmiştik Cumhuriyet mitinglerinin ilk toplantısını. Önümüzde çok önemli bir süreç var. Bizim umudumuz bugün buradan yakacağımız ışık ve enerji yine tüm Türkiye’yi sarar ve aydınlığa taşır” dedi.
 
Kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyet
 
Narlıderelilerin alkışlarla ayakta karşıladığı CHP PM üyesi Tuncay Özkan Türkiye gündemine yönelik bazı açıklamalarda bulurken özellikle hükümetin hukuk ve özgürlükler konusundaki politikalarını eleştirdi. Özkan “ Mustafa Kemal ve arkadaşları Cumhuriyeti iki büyük sütun üzerine kurdular. Bunlarda biri hukuktur. Atatürk 1926’da Ankara Hukuk Fakültesinin açılış söylevinde onu ‘Kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyettir. Kimsesizleri koruyucusu ve savunucusu müddei umumiyedir’ diyor. Yani Cumhuriyet savcısı. Bugün savcılar, adlarının önündeki Cumhuriyet sıfatının dışında her şeyi yapmaktadırlar. O yüzden Cumhuriyetin sahibi bizleriz ve bu Cumhuriyeti savcılara dahi yedirmeyiz. İkinci büyük sütun Özgürlüklerdir. Atatürk iradeyi yani toplumun kendini yönetme iradesini padişahtan almış, halkın ayağına sermiştir. Bu cumhuriyet yoksulların canı ve kanı pahasına kurulmuştur. Dünyaya örnek olmuş en büyük devrimin ve devrimcinin özgürlük tutkusunun ve isteğinin eseridir. Bu coğrafyada özgürlükleri yok etmeye kim yeltenirse yeltensin, Cumhuriyetin sahibi olan halk bunu engelleyecektir. Bugün için sizlere diyorum ki; Cumhuriyetin, yuvamızın, evimizin etrafı sarılmıştır. Cumhuriyeti sevenler, aşıklar, yüreğinin ucu yanıklar. Vatandan, namustan, ahtı vefadan şüphe etmeyenler. Bu Cumhuriyeti teslim etmeme sırası bizdedir. Ben herkesi bu nöbeti tutmaya çağıyorum. 
 
Çatı Cumhuriyet halk partisidir
 
Konferansa katılanlardan gelen soruları da yanıtlayan Tuncay Özkan vatandaşlara adres gösterdi. Özkan “Nerde buluşacağız, ne yapacağız. Söylüyorum; çatı Cumhuriyet halk partisidir. Neden Cumhuriyet halk partisi olduğunu şöyle anlatayım. Ben CHP’li bir evde doğdum. Babam Çankaya ilçe yönetim kurulundaydı. Benim sünnet kirvem Önder Sav, Önder hoca. Evde büyük politikayı yürütenler İbrahim Öztürk, Önder Sav, Fahri amca ve Deniz Baykal. İşte ben böyle bir evde doğdum. Bana Cumhuriyet Halk Partisi dar geliyor dedim. Siz bu ülkeyi kurtaramazsınız dedim. İsyan ettim. Bu solculuk değil dedim. Babam 40 yaşında vefat etti ve tüm ömrü benimle kavga etmekle geçti. Çocuklar isyan edebilirler. Kendi özgürlüklerini bulmak için başka kapılara gidebilirler. Bende olduğu gibi hepimizin dönüp dolaşıp buluşacağı yer Baba evidir. Baba ocağımızı unutmayacağız. Çünkü bu ocak bizi piştiğimiz, çelikleştiğimiz yerdir. Baba ocağı hepimiz için Cumhuriyet Halk partisidir” dedi. 
 
Sıfır İşsizlik
 
Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan işsizlik sorunu işe ilgili sorulara da yanıt veren Özkan “İşsizim diyen arkadaşlar bugünü tarihini yazsınlar, seçimde CHP iktidara geldikten dört ay sonra eğer hala ben işsizim diyorsa gelsin yakama yapışsınlar. Sayın genel başkanımızın söylemi ile söylüyorum. Sıfır İşsizlik olacak diyorum. Birleşmiş milletlerin tüm dünyada uyguladığı, Amerika’daki 13 milyon işsizi 8 milyonun altına çeken, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ya geçen ay ‘Bir puan daha yükselirse işsizlik, görevimden istifa edeceğim’ dedirten, Hindistan’da işsizliği 2,5’e düşüren projeyi biz arkadaşlarımızla birlikte sahiplendik ve Türkiye’de uygulayacağız” dedi.
 
Özkan’a Son plaketi Batur verdi
 
Konferansın sonunda Tuncay Özkan’a bir plaket takdim eden Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur “Pazartesiden itibaren plaketler yasaklanıyor. Belediyeler artık plaket veremeyecek. Son plaketimizi de sevgili Tuncay Özkan’a takdim etmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. Narlıdere Belediyesinin konferansına katılarak Narlıdereliler ile bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyleyen Tuncay Özkan ise “ Narlıdere Belediye Başkanımız Sayın Abdül Batur’dan aldığım bu son plaketi, son plaketim olarak saklayacağım” dedi. Narlıdere Atatürkçü düşünce derneği başkanı Mükerrem Demir ise Tuncay Özkan’a teşekkür plaketi verdi.
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER