banner9

Özkan, Başkanları Uyardı

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, kongre sürecine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Özkan, Başkanları Uyardı

Burak Cilasun / Ben TV

CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak ile birlikte Konak, Pasaport'ta Kırmızı isimli kafe&restaurant tarzı bir işletmenin açılışına katıldı. Açılış töreni öncesinde kongre sürecine ilişkin dikkat çekici ifadeler kullanan Özkan, belediye başkanlarının seçimlere karışmasına tepki gösterirken, kendisininse süreçten uzak olduğunu belirtti.

Parti içi seçimlerde müdahil olan belediye başkanlarına sert uyarlarda bulunan Özkan, disiplin mekanizmasının çalışabileceği sinyalini verdi. Özkan şunları söyledi;

"Ben il başkanlığı, ilçe başkanlığı işine hiç karışmıyorum. Sevdiğim dostlarımın yanında yer alıyorum. Mehmet Şakir Başak benim dostumdur, yoldaşımdır onunla bugün beraberim. Onun dışında il başkanının kim olacağı, ilçe başkanının kim olacağı beni ilgilendirmiyor. Üstte durması gereken adam alta oynarsa o zaman işler karışır. Bütün aday arkadaşlarımın yolu açık olsun. Şakir Başkan ve sevdiğim arkadaşlarım nerede durursa gönlüm onlarladır."

"Disipline gönderirim"
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuyla ilgili net bir açıklaması olduğunun altını çizen Özkan, "Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun çok net bir açıklaması var. Bu açıklamaya göre ilçe kongrelerine müdahale eden belediye başkanları bir daha belediye başkanı olamayacaklar. Ben PM üyesi olarak kendilerini seçim süreci başlamadan uyardım. Elbette onlar da partilidir, onların da arkadaşları seçime girer ama müdahil olunmamalı. Tekrar altını çiziyorum, seçimlere müdahil olan başlanların bu hamlesi kanıtlanırsa bir daha başkan olamayacaklar. Bu konuda PM kararı vardır. Ben milletvekili olarak seçim sürecini elbette gözlüyorum ama müdahil olmuyorum. Ben hem PM üyesiyim hem de milletvekiliyim. Delegenin üstüne abanırsam olur mu? Belediye başkanı, belediye imkanlarını kullanırsa böyle iş olur mu? Kesinlikle olmaz. İzmir bizim aydınlığımızın yüreğidir ve Genel Başkanımızın milletvekili olduğu ildir. Kongrelerdeki taraflardan herhangi biri, bir belediye başkanı arkadaşımızın seçime müdahil olduğuna dair bir kanıt getirirse net söylüyorum disipline gönderirim. Bana böyle bir şey ulaştırılırsa bunu yaparım." dedi.
 
 
Renkli açılış
 
Öte yandan Kırmızı'nın açılışı da bir hayli renkli oldu. Tuncay Özkan ve Mehmet Şakir Başak'ın yanı sıra İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu'nun da katıldığı açılışta Mutlu ve Özkan birer konuşma gerçekleştirdiler. 
 
Mutlu, şehirde açılan her işletmetmenin, ekonomiye katkı sağladığını belirtirken, İESOB, KOSGEB ve İş-Kur'un eğitim ve maddi desteğiyle açılan mekanın, girişimcilere de örnek olması gerektiğini dile getirdi.
 
CHP'li Tuncay Özkan ise ikisi kadın toplam 3 girişimcinin ortaklığında açılan mekanın bir cumhuriyet kazanımı olduğunu, özellikle kadınların bu kazanıma sahip çıkmaları gerektiğini söyledi.
 
Konuşmaların ardından gerçekleşen kurdele töreniyle birlikte Kırmızı resmen hizmete girmiş oldu.
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2015, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER