Özgörkey'den Tarım Vizyonu

Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu (DEÜ EMT) tarafından düzenlenen Gelişim Platformu’na katılan Özgörkey Gıda Pazarlama Müdürü Burcu Özaslan, öğrencileri sürdürülebilir tarım hakkında bilgilendirdi. Özaslan, farklı sektör liderlerinin yer aldığı etkinlikte “Tüketim Çağında Tarımda ve Gıdada Sürdürülebilir İnovasyon” başlıklı sunumuyla öğrencilere global sürdürülebilirlik trendlerini anlattı ve Feast markasının bu konudaki vizyonunu paylaştı.

Özgörkey'den Tarım Vizyonu
Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu (DEÜ EMT) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Gelişim Platformu’nda Özgörkey Gıda Pazarlama Müdürü Burcu Özaslan, “Tüketim Çağında Tarımda ve Gıdada Sürdürülebilir İnovasyon” başlıklı sunumuyla öğrencileri doğal kaynakların tüketimi, dünyadaki açlık, tarımsal üretim, tüketim alışkanlıkları ve trendler ile Feast’in sürdürülebilirlik ve tarım alanında yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgilendirdi. 
 
2030 Yılında 2 Dünyaya İhtiyacımız Olacak
 
Dünya üzerindeki dengesiz ekonomik güç dağılımının, temel ihtiyaç olan beslenme olanaklarında da hiç adil olmayan bir dağılımı beraberinde getirdiğine değinen Burcu Özaslan “Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı istatistiklerine göre açlık tüm hastalıklardan daha tehlikeli duruma geldi. Açlıktan ölen insanların sayısı AIDS, tüberküloz ve sıtmadan ölenleri geçmiş bulunuyor. Çocuk ölümlerinin yüzde 45’inin sorumlusu yetersiz beslenme. Gelişmekte olan ülkelerdeki her 6 çocuktan biri normalden daha zayıf. Ünlü sağlık yayını The Lancet’ın araştırmasına göre her 10 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor. Oysa herkes sürdürülebilirlik konusunda duyarlı olsaydı dünya üzerindeki kaynakların 3’te 2’si hepimize yeterdi. Bu şekilde tüketmeye devam edersek 2030 yılında 2 dünyaya ihtiyacımız olacak. Dünya üzerinde tarım için 1 trilyon 858 milyar hektar arazi mevcut. Tüketiyoruz ve bunun yanında sulanabilir tarım arazilerini verimli kullanmıyoruz. 2050 yılında değişen iklim koşulları ve azalan su kaynakları sebebiyle mahsul verimliliği yüzde 20 düşecek, mahsul fiyatları ise 10 yıl içerisinde yüzde 40 artacak. Gelecekte mısır, kahve, çilek, üzüm ve çikolata gibi ürünleri tüketme şansımız olmayacak” dedi.
 
Bu olumsuz gidişata karşı Özgörkey Gıda olarak, sürdürülebilir bir yaşam için geleceğe yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Burcu Özaslan “2003 yılında, zirai alanda kalite ve verimi arttıracak araştırma ve uygulamaları yürütmek amacıyla Öztar’ı kurduk. Öztar’la Tarım Bakanlığı tarafından “Doku Kültürü ile Tohumluk Üretme Yetkisi” aldık. Sürdürülebilir tarım alanındaki bir diğer yatırımımız olan Tarım Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Doktar'da ise bilgi teknolojilerini ve tarım alanındaki akademik gelişmeleri değerlendirerek çiftçilerimize kolay uygulanabilir ve etkin sonuç alınacak inovatif hizmetler sunuyoruz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER