Özcan, Ege Üniversitesi Yönetimini Suçladı

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, Ege Üniversitesi’nde iki grup arasında çıkan kavgada bıçaklanan öğrencilerden Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ölümünde, gerekli güvenlik önlemlerini almadıklarını belirttiği üniversite yöneticilerinin de suçlu olduğunu söyledi.

Özcan, Ege Üniversitesi Yönetimini Suçladı
Baro Başkanı Özcan, İzmir Adliyesi Baro Birimi’nde yönetim kurulu üyeleri ve baro üyesi yaklaşık 100 avukatla birlikte basın toplantısı düzenledi. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun bıçaklanarak öldürüldüğünü hatırlatan Özcan, düşünce, siyasi görüşü, dini, ırkı, milliyeti, mezhebi ne olursa olsun bir kişinin farklılıkları nedeniyle yaşam hakkına saldırıda bulunularak öldürülmesini kabul etmediklerini söyledi. Bir bilim yuvası olması gereken üniversitelerin, terör propagandası yapılan yerlere dönüştüğü görüşünü savunan Baro Başkanı Özcan, üniversitelerde baskı, şiddet, yıldırma politikalarının arttığını, öğrencilerin öğrenim hakkının gasp edildiğini söyledi.
 
Üniversite koridorlarının terör örgütü sloganları ve resimleriyle donatılmasına izin verilirken, Türk Bayrağı ve Atatürk fotoğrafına tahammülsüz terör eylemlerine müdahalede bulunulmadığını ileri sürdü. Özcan, şöyle dedi:
 
"Terörü cesaretlendiren siyasi iktidar, içine düştüğümüz bu akıl almaz ortamın başlıca sebebidir. Ancak sözde açılım ve ifade özgürlüğü adı altında terörist faaliyetlere göz yuman üniversite yönetimleri de, en az siyasi iktidar kadar suçludur. Gerekli güvenlik önlemlerini almayan ve bu şiddet ortamına ve ölüme zemin hazırlayan üniversite yönetimi de suçludur."
 
Olayı engellemeyen, görevlerini yerine getirmeyenlerin, acil servise yakın bir noktada yaşanan olayda basiretsiz kalanların derhal istifa etmeleri gerektiğini belirten Özcan, üniversite yetkililerine ve güvenlik birimlerine üniversitelerin şiddet ortamından arındırması çağrısında bulundu.
 
Basın mensupları, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın adliye içinde ve çevresinde toplantı ve gösteri yapılmasına dair yasağının hatırlatılması üzerine Aydın Özcan, "Biz baro olarak sürekli basın açıklamaları yapıyoruz, bu bir gelenek haline gelmiştir. Sadece İzmir’de değil tüm ülke adliyelerinde bu yapılmaktadır. Bu yasağı tanımayacağız" dedi. Özcan, baro olarak açıklamalarının tamamen hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına, vatandaşların karşılaştıkları hukuksuzluklara ilişkin olduğunu belirterek, Avukatlık Kanunu’nun ilgili maddelerinin barolara yetki verdiğini, bu yetkiyi kullandıklarını kaydetti. Bu yetkiyi kullanmaya devam edeceklerini belirten Özcan, "Bu anlamda savcılığın bizim bu haklarımızı gözetecek şekilde hareket edeceğine inanıyoruz. Etmezlerse biz yine bildiğimizi yapmaya devam edeceğiz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2015, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER