Otomotivcilere Temkinli Olma Çağrısı

Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ, 2015’in Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalışla 1 milyar 875 milyon dolar ihracat gerçekleştiren otomotiv endüstrisinin Türkiye’nin dış satımındaki payını yüzde 17,7 seviyesine yükseltmesine rağmen otomotivcileri temkinli olmaya çağırdı.

Otomotivcilere Temkinli Olma Çağrısı
Otomotiv sektörünün Türkiye toplam ihracatının son 5 yılın en yüksek oranına ulaşmasını aldatıcı olarak değerlendiren Mustafa İduğ, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4’lük azalışın göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Piyasalarda da sıkıntıların olduğunu ifade eden İduğ, peşin ödemelerin tercih edilmesi gerektiğini, uzun vadelerden kaçınılmasının yararlı olacağını kaydetti.
 
Toplam ihracat rakamlarının düşüş trendine girmesinin çok tehlikeli olabileceğinin altını çizen İduğ, “Tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektöründe de bir durma ve gerileme baş gösterdi. Dünya otomotiv piyasasındaki baş döndürücü gelişmeler ve Almanya merkezli yaşanan skandallar bizi farklı noktalara sürükleyebilir. Yapacağımız atılımlarla bunu fırsata dönüştürebiliriz" dedi.
 
Bu dönemde özellikle otomotiv yan sanayiinde faaliyet gösteren firmaları uyaran İduğ, yüzde 13’lük daralmayla ve 716 milyon dolarlık dış satış gerçekleştiğini söyledi. Küçülmelerin bir an evvel sonlandırılması için mali önlemler alınmasının önem arz ettiğini ifade eden İduğ, “Kur farkına çok dikkat edilmeli. Müşterilerin krizden etkilenme risklerine karşın ödemelerde peşin alımların payı yükseltilmeli. Uzun vadelerden kaçınılmalı" diye konuştu.
 
2016’da Avrupa Birliği’ne ihracat rakamlarının yeniden büyüme trendine geçeceğini anlatan İduğ, "Türkiye’de üretim artışları olacağını öngörüyoruz. Dövizdeki parite farklarını düzelttiğimiz takdirde bu seneki rakamlar daha iyi çıkacak" dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2015, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER