banner9

Organik Pazar Büyüyor

Almanya’nın Nürnberg şehrinde 10-13 Şubat tarihleri arasında 27. kez düzenlenecek, dünyanın en büyük organik fuarı, Biofach Organik Ürünler Fuarı’na Türkiye 16 firmayla katılıyor.

Organik Pazar Büyüyor
 
Türk organik sektörü, yıllık 400 milyon dolar seviyesindeki ihracatını, uluslararası fuarlara katılarak 2023 yılında 2.5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Biofach Organik Ürünler Fuarı’nda Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu Ege İhracatçıları Birlikleri 17. kez düzenliyor. Türkiye 2015 yılında Biofach’a 13 firma ile katılmışken, 2016 yılında katılımcı sayısı 16’ya yükseldi.
 
BioFach-Nürnberg’in, organik ürünler konusunda dünyanın en önemli fuarı olma özelliğine sahip olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, 2015 yılında fuara 129 ülkeden 2.235 firmanın katıldığını, ziyaretçi sayısının ise 42 bin’i aştığını kaydetti.
 
Fuarda, ekolojik normlara uygun olarak üretilen gıda, içecek ve bitkisel ürünlerin sergilendiğini anlatan Tarakçıoğlu “Türk firmaları, başta organik kuru üzüm, kayısı, incir, fındık gibi organik kuru ve kabuklu meyvelerimiz olmak üzere, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, odun dışı orman ürünleri, zeytin ve zeytinyağı, kuru domates ve domates konsantresi, konserve ve salamura meyve ve sebzeler, meyve suyu, püresi ve konsantresi, yarı kuru meyve ve sebzeler, IQF ve dondurulmuş meyve ve sebzeler, un, çay gibi organik kuru meyvelerini dünyanın dört bir yanından katılacak olan ziyaretçilerin beğenilerine sunacak. Fuara ayrıca bir organik gübre üreticisi kuruluş ile birlikte, Manisa’da organik tarımı yaygınlaştırmayı hedefleyen Manisa Valiliği de bir info-standla katılacak" dedi.
 
Nurettin Tarakçıoğlu, Türkiye’de organik tarıma ayrılan alanların toplam tarım alanları içindeki payının yüzde 2’yi aştığını hatırlattı.
 
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER