banner9

Onlarca Kişiye 'Paralel' Gözaltısı

İzmir merkezli olarak yapılan ve 34 kişinin gözaltına alındığı 'parelel yapı' operasyonunda 23 kişinin de arandığı bildirildi. Şüpheliler arasında İzmir Vakıflar Bölge Müdürü K.İ., bir öğretim üyesi, 3 avukat ve işadamlarının da bulunduğu belirtildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, operasyonun 'FETÖ/PDY' (Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) olarak adlandırılan terör örgütüne mensup olduğu iddia edilen kişilere yönelik olarak yapıldığı belirtildi.
 
Yapılan toplantılarda, örgüt adına himmet, infak, burs, bağış, kurban ve benzeri adlar altında, katılanlardan ikna yada tehdit ve şantaj yoluyla para topladıkları, bu paraları örgüte aktararak ekonomik kaynak sağladıkları iddiaları ve bu yönde ciddi bulguların bulunması üzerine daha önce Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca başlatılan ve halihazırda devam eden soruşturma kapsamında düzenlendiği bildirildi.
 
Açıklamada, "Toplanan deliller doğrultusunda, haklarında yeterli şüpheye ulaşılan, aralarında iş adamları, avukatlar ve bir bürokratın da bulunduğu 57 kişiye yönelik olarak 18 Aralık 2015 tarihi itibariyle gözaltına alınma talimatı verilmiş, 39 kişiye ait 40 adreste arama ve el koyma işlemi yapılmıştır. Konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir" denildi.
 
BÖLGE MÜDÜRÜ, ESKİ BAŞHEKİM, ÜNLÜ İŞADAMLARI... 
 
Gözaltına alınanlar arasında İzmir Vakıflar Bölge Müdürü K.İ., geçen temmuz ayında 'paralel yapı' iddialarına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlardan bazılarının avukatı olan, Aktif Eğitimciler Sendikası'nın da avukatı İ.Ç., kanser hastası olan avukat H.T., 7 Haziran Genel Seçimleri'nde AK Parti İzmir 2'nci Bölge'den milletvekili aday adayı olan avukat M.G., bir giyim firmasının eski sahibi Ç.G., İzmir'de Bayraklı Belediye Başkanlığı için 2009 yerel seçimlerinde AK Parti'den aday gösterilen işadamı S.S.G., işadamı M.B.S., işadamı M.K., Erguvan Derneği yöneticisi A.K. de bulunuyor. Haklarında yakalama kararı çıkarılanlar arasında ise Şifa Hastanesi'nin eski başhekimi M.A. ile diğer şüpheliler Ş.N.U. ve F.O.'nun da yer aldığı öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER