Onlara Var da Bize Yok mu?

Ulaştırma bakanlığı üç büyük kente metro yapımı için müjde verirken İzmir metro için ayrılan bütçeden yine pay alamayacak.

Onlara Var da Bize Yok mu?
İstanbul, Ankara ve Antalya dahil olmak üzere 3 büyükşehire yeni metro hatları geliyor. Proje için ayrılan bütçe ise 1.7 milyar lira. 3 büyük kent için bu metro hatları yapılırken İzmir yine geri plana atıldı. Bakanlık 3 büyük kentin içinde İzmir'i saymadı. Ulaştırma Bakanlığı İstanbul,Ankara ve Antalya'ya yeni metro hatları yapılacağını ve bunların bütçesinin 1.7 milyar lira olacağını açıklarken İzmir bir kez daha üvey evlat mı? soruları gündeme geldi. Bilindiği gibi bakanlık İzmir'de İzmir Büyükşehir belediyesi ile ortak olarak İZBAN projelerini gerçekleştirmişti ancak metro hatlarının yapımında İzmir'e herhangi bir destek sağlamamıştı. 
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 3 metro ve 1 tramvay hattı projesinin yapımını üstlendiklerini belirtti.Elvan, yazılı açıklamasında, Ankara'da AKM-Gar-Kızılay metro hattı, İstanbul'da Yenikapı-İncirli, İncirli-Sefaköy metro hattı ve Antalya'da Meydan-Havaalanı-EXPO Tramvay hattının proje ve yapım çalışmalarını bakanlar kurulu kararı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının üstlendiğini bildirdi.
 
Söz konusu kararnamenin 18 Şubat 2015 tarihli resmi gazetede yayınlandığını belirten Elvan, "Ankara'da AKM-Gar-Kızılay metro hattı tümüyle yer altında Metro standartları ile projelendirilmiş olup, 3,3 kilometre ve 3  istasyondan oluşmaktadır. Bu proje, Bakanlığımızca yürütülmekte olan Keçiören - Atatürk Kültür Merkezi Metro hattının AKM İstasyonundan sonra Gar üzerinden Kızılay'a uzatılma projesidir. Proje, Gar istasyonunda YHT ile, Adliye istasyonunda ise belediyece planlan raylı sistem, teleferik ve otobüs ana aktarma istasyonu ile, Kızılay istasyonunda ise Çayyolu ve Batıkent metro istasyonları ile entegrasyon sağlayacaktır" dedi.
 
YENİKAPI-İNCİRLİ 7 KİLOMETRE, 5 İSTASYON
 
İstanbul'daki Yenikapı-İncirli hattının tümüyle yer altında Metro standartları ile projelendirildiğinin altını çizen Elvan, "7 km ve 5 istasyondan oluşan söz konusu proje Hacıosman-Taksim-Yenikapı metro hattının İncirliye uzatılma projesidir. Yenikapı transfer merkezinde; Marmaray ve Yenikapı- Havalimanı raylı sistem hatlarıyla, İncirli transfer merkezinde ise Bakırköy-Başakşehir, Bakırköy-Beylikdüzü ve İdo-Kirazlı raylı sistem hatlarıyla entegre olacaktır. İncirli-Sefaköy hattıyla kesintisiz bağlanarak, Hacıosman-Beylükdüzü arasında aktarmasız bağlantı sağlanacaktır" diye konuştu.
 
İNCİRLİ-SEFAKÖY 6 İSTASYON
 
İncirli-Sefaköy Metro hattının da tümüyle metro standartları ile projelendirildiğini, 7,2 km ve 6 istasyondan oluştuğunu kaydeden Elvan, "Bu proje, Bakırköy-Beylükdüzü hattının 1. aşaması olan İncirli-Sefaköy kesimini kapsamaktadır. İncirli transfer merkezinde; Bakırköy-Başakşehir, Yenikapı-İncirli ve İdo-Kirazlı raylı sistem hatlarıyla entegre olacaktır. Yenikapı-İncirli hattıyla kesintisiz bağlanarak, Hacıosman-Sefaköy arasında aktarmasız bağlantı sağlanacaktır" dedi.
 
EXPO 2016'YA KESİNTİSİZ BAĞLANTI
 
Antalya'daki Meydan-Havaalanı-EXPO Tramvay hattı projesi ile ilgili de bilgi veren Bakan Elvan şunları söyledi: "Hattın yaklaşık 16.8 km'si hemzemin, 1 km'si aç-kapa, 160 metresi köprüdür. Tramvay standartları ile projelendirilmiş olup 17,2 km ve 6 istasyondan oluşmaktadır. Mevcut 11.1 km'lik 1. aşama Kepez-Meydan tramvay hattının devamı niteliğindedir. Bu proje ile kentin havaalanı ve EXPO 2016'ya kesintisiz bağlantısı sağlanacaktır."
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER